Založ si blog

Alarma!

„No vieš, ten La bomba!“ hovoril mi nedávno kamarát, že videl jedného nášho spoločného známeho. S úsmevom som prikývol, vedel som koho myslí.
V mysli sa mi vynoril obraz asi tridsaťpäťročného chlapíka, blonďáka s dlhou šticou a pár dní neoholeným strniskom. Stredne vysoký muž chodil vo vínovo červených montérkach na trakoch a sýtozelenom tričku. Okolo krku zvykol mávať bezdrôtové slúchadlá. Pôvodne chránili sluch, no to by nebol Jožo, ako sa La bomba volal menom, aby si nejako neužíval život svojským spôsobom.
Vtedy, ešte na začiatku mojej pracovnej kariéry, sme obaja pracovali v expedičnom sklade so stavebným materiálom. Jožo La bomba sa pohyboval pár metrov nad našimi hlavami ako vysokotonážny žeriavnik.
Po obedňajšej prestávke sme sa vracali v ten deň k svojim strojom, Jožo si nasadil slúchadlá a v mobile nastavil muziku, ktorú išiel počúvať. Otvorenou dlaňou sme sa pozdravili a už sa šplhal po rebríku na svoje pracovisko.
„Feri, aj ostatní, dajte si ešte prestávku. Nejakí hotentóti tu majú návštevu,“ zakričal majster a
väčšina ľudí sa potešila, cigaretka navyše im nikdy nebola proti vôli. „Tak desať, pätnásť minút, kým prejdú halou.“
Zrak mi padol na rebrík k žeriavu.
„A čo Jožo?“ nedalo mi pokoja.
„Veď keď mu nepríde oznam na displej, hádam si dá šlofíka.“
Vtom sa v diaľke objavila delegácia na čele so šéfstvom z kancelárie. Náš vedúci manažér rozhadzoval rukami a spotene sa snažil súkať zo seba cudzie slovíčka.
„Alarma!“ do ticha sa niesol Jožov zvučný hlas.
V náhlej zmene som zabudol majstrovi povedať, že Jožo rád spieva. Teda, vedelo sa o tom všeobecne, no teraz v bezhlučnom prostredí sa ozýval kolegov hlas ako z amplióna.
„El ritmo fatal! La bomba! Alarma!“
Jožo robil prestávky medzi jednotlivými výkrikmi.
„Escuchar me! Alarma!“
Po poslednom výkriku sa v deputácii zdvihol šum, zmätené pohľady vystriedal zrazu zbesilý pohyb smerom k najbližšej zelenej ceduli s nápisom Exit.
„El ritmo fatal! La bomba! Alarma!“ zaznelo posledné opakovanie modernej pesničky nemeckého dídžeja spievajúceho po španielsky.
Zarazený manažér sa len bezradne pozeral na miznúce chrbty cudzincov. Kývnutím ruky si privolal nášho majstra a okrem toho, že mu vynadal, opýtal sa na meno spúšťača poplachu. Samozrejme, Joža La bomba už na druhý deň vystriedal niekto iný.

Poukaz

12.06.2022

Štrkovisko neveľkého parkoviska zašušťalo. Kolesá modrého SUV-čka sa pomaly dotočili. Motor stíchol. Vodič pedantne skontroloval vnútro auta. Akonáhle pootvoril dvere, prudký závan ich znovu zatvoril. Muž bezhlasne pohýbal ústami a silnejšie sa oprel do dverí. Drobné kvapôčky večerného mrholenia mu ochladili tvár, vietor rozfúkol dozadu učesanú šticu a jeho kanady [...]

Zaľúbené

13.04.2022

Obligátne Pohárik Štípanec Objatie Bozk A prebdená noc Víno Šteklivý pohyb, pekný úsmev. Sukne záhyb a vášne rev. Tanec v duši, víno v čaši, ruka na zadku, bozk na pery Iná Drží ju v náručí, zajtra je tam iná. Snáď zajtra sa pošťastí a nájde sa láska divá. Zatiaľ ona ticho plače, chcela by ísť za ním, no nemôže už nikdy viac. On už na ňu [...]

Starec

08.04.2022

Odišla tíško ako prišla romantika v diaľke stratená. Už len hádky, krik a pleš rokmi zošedivená. Zabehnuté koľaje, železný zvyk, škripot zubov a hlučný ryk, taniere obité starobou a srdce zničené chorobou. Ja starec premárnil všetko, nemám už ničoho, ani život, sily ani lásky či niečoho. Nádej už zmizla, hrob sa otvára, zbohom život, smrť ma premáha.

Robert Fico

Smer kritizuje mediálnu kampaň, ktorú má na Slovensku organizovať NATO

04.06.2023 11:38

Fico to považuje za priamy zásah do volebnej kampane na poškodenie opozície.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Zavolali vám z Interpolu? Pozor, ide o podvod, varuje polícia

04.06.2023 11:15

Polícia upozorňuje na podvodné telefonáty, ktorých cieľom je získať vzdialený prístup do mobilu poškodených.

Hong Kong Tiananmen Anniversary

Spomienka na masakru na Námestí nebeského pokoja? V Hongkongu sa zatýkalo

04.06.2023 10:08

Hongkong v minulosti pietne akcie povoľoval, v posledných rokoch však úrady spomienkové akcie potláčajú.

India vlaky zrážka

India minula miliardy na modernizáciu vlakov, bezpečnosť pokrivkáva

04.06.2023 09:49

Piatková zrážka vlakov v štáte Odiša bola v Indii najhoršia v 21. storočí.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 38757x
Priemerná čítanosť článkov: 1685x

Autor blogu

Kategórie