Založ si blog

Továreň

Záber na spracovanie kovového šrotu, najmä na jeho triedenie

 

Detail ako si Mr. Bean v montérkach dáva rukavice, nastupuje na vozík a na kamoša ukazuje opičky(palce hore). Striedanie záberov ako obidvaja idú po náklad a začnu sa nahánat. Nahanačka prejde do zakázanej zóny a siréna začne červeno svietiť a trúbiť. Záber na SBS ako si volajú a keď obidvaja zabrzdia, tak ich vedú k šéfovi.

 

Šef si dáva predviesť Beana a jeho kamoša. Dohovára im, s vyhrážkou že ich prepustí ak sa to zopakuje.

 

Zatiaľ v nejakej miestnosti prebieha nejaký pokus. Vedú tam nejakého robotníka nasilu, zviazaného a posadia na kreslo.

 

Bean a kamoš idú ako zmoknuté kurence. Strhne sa poplach a uvidia nejakého mutanta ako preskočí ponad ich hlavy.  SBS v zakázanej oblasti berú plameňomenty a nahanaju mutanta. Celá tovaren je v plamenoch. Beanovh kamoša zavalí, Bean pomáha vysloboiť kamoša. Vyťahuje ho na lúku. Na strechách továrne je mutant, niečo ako človek v žabacej pokožke.

 

Prilietajú vrtuľníky a strieľajú  na príšeru, ale nič vážne sa jej nedeje. Ľudia v panike si strechu a mutanta nevšímajú.  Prilieta posledný vrtuľník,  z ktorého vyskakujú dvaja ľudia v špecialnych oblekoch, a majú elektropušky, robustné, strieľajuce blesky.  Tie nakoniec mutanta zabíjajú.

 

Bean kamoša nakladá do auta a vezie domov, a potom ide do hotela, kde býva. Unavený sa vyzlieka. Rozpráva svojmu mackovi pred zrkadlom čo sa udialo. V kúpelni nejde voda a Bean  ide v turbane a osuške von z izby.

 

Vidieť injekciu ako ju niekto vpichne do ramena. Akonáhle vojde dovnútra ruky zabuchnú dvere a zamknú. Na hoteli pristáva vrtuľník. Vystupujú ľudia oblečení ako SBS továrne. Každý s obyčajnou puškou. Vykladajú bedničku označenú zeleným krížom.

 

Bean si privoláva výťah- Najprv dlho výťah nejde, a akonáhle nastúpi výťah sa zasekne. Počuť  výkriky. Ľudia bežia na strechu pred mutantom. Bean vo výťahu nadáva. Ked prídu prví ľudia hore , tak vystúpi človek v dlhom bielom plášti. Uškľabok.. Vojaci nutia ľudí aby išli k lekárovi, kto nejde toho zastrelia.  Lekár dáva do ramena každému  injekciu. Neustále pozerá na čas a ked ma dojem, že treba ísť,  zavelí. Jeden vojak sa potkne a než nastúpi, nejaký mutant ho taha dole. Lekár káže vojakovi čo stihol nastupiť zastreliť toho, čo sa dostal do rúk mutantom. Mutanti trhajú mrtve telo vojaka.

 

Beanovi sa podarilo spojazdniť kopancami výťah. Vyšiel na iné poschodie, kde cestou vidí starú tetku s ružovou kupaco čiapkou traskoliť sa na chodbe. V kupelni sa pozerá Bean na seba či je taký strašidelný. Robí opičky na zrkadlo že ide niekoho nastrašiť. Bez problémov sa vráti a ide si spokojne ľahnuť. (Scenka s mackom).

 

Kamiony prinesu zatarasy na určité cesty.

 

Bean nastupuje do auta a pusti si radio. Nevšíma si cestu. Záber na spustošené mesto. Prichádza na parkovisko. továren je nepriehľadne oplotená. Vojaci strážia vchod. Bean sa zrazu dostáva do masy ľudí,  ktorá pred niečim uteká. Prakticky sa ženu do zatarasmi obkoleseného priestoru. Záber na Beana ako je vystrašený. Ľudia sa šplhaju po pilieroch na most,  kde ich vojaci surovo hádžu späť.

 

Pohľad na mutantov ktorí ustupujú pred špeciálnymi vojakmi s elektropuškami. Kamera ukazuje že pred mutantami zas utekaju ľudia. Kto nestíha a padne, toho mutanti trhajú. Ked su ľudia z mesta  v zatarasoch uvoľnia jeden a vojaci po jednom dávajú injekcie ľudom. V diaľke vidieť ako je i Bean  v rade.

 

Strhne sa panika, lebo mutanti nechtiac zhadzujú nejaké nádrže a ľudia nehľadiac na výstrely prevalcujú vojakov. Bean v panike padá a nádrž sa valí na neho. Bean ma vypulené oči.

 

Záber na dvoch ľudí v oblekoch. Sedia v kresle, na stole poháriky v ruke po cigaretke. Jeden tomu druhému vysvetluje ako postujú ďalej a čo všetko už stihli zariadiť. Ludi ktori dostali injekciu zhromaždujú  v areali továrne, kde sa postupne menia na mutantov.

 

Bean sa preberá pod nejakou rurou. Nádrž spadla vedľa a mutanti si ho nejak nevšimli. Vidí, že vojaci vedú mutantov do továrne. V myslí sa mu vynára spomienka, že ked odchádzal od šefa, tak videl ako sa premiena ludska ruka na mutantiu. Bean ma výraz tváre „blik“.  Dá rúru zo seba preč a nenápadne sa prešmykne do továrne. Pomaly ide k tej miestnosti, kde videl tu premenu. Cestou sa schováva pred vojakmi.

 

Pred vstupom do miestnosti najprv nakukne do laboratoria. Lekár si dáva injekciu vraviac že si to dáva pre istotu aby aj z neho omylom nespravili mutanta. -sotva si stihne pripraviť ruku, už ho volaju k šefom. Narýchlo si pichne injekciu a ide s vojakmi preč.

 

Bean vojde do laboratoria. Je roztržitý, nevie čo ma robiť.  Ale prichádza vojak lamentujuc, že musí dostať takú nebezpečnu úlohu priniesť protilátku. Bean nenápadne vymieňa nádoby. Chichotajuc sa potichu. Vojak odnáša nesprávnu nádobu. Bean si so strachom pichá protilátku. Zjajkne a dá si len niečo, časť sa rozleje po rozbití injekcie- Hluk privolá SBS vojaka, ktorí puškou doprevádza Beana k šefovi.

 

Šef dáva Beana spútať. Nadáva mu že zase sa priplietol kam nemal(vysvetli mu ako chce s pomocou armady mutantou ovladnuť mesto za mestom opakovaním toho istého scenara a nakoniec celý svet), a že za „odmenu“ sa aj z Beana stane mutant. Dávajú mu injekciu. Pohľad z pozície Beana – miesto ľudí vidí príšery a tak sa chce pred nimi brániť. Protilátka spôsobí že z Beana sa stáva svalnáč, roztrhne putá ale po chvíľke vytriezve a vidí normálne. Svaly zostávajú, ale inač sa stava normalnym ako bol predtým.  Šef ma síce elektropušku, ale Bean ako žaba skáče  k vojakovi a vytrháva mu normalnu pušku.  Vystrelí, ale vystrel iba vytrhne elektropušku šefovi. Ten nadáva, ale v zábere vidieť, že Bean ma naskok pred šefom sa k nej dostať.

 

Bean vedie šefa k laboratoriu. Bean naberá nádrž s protilátkou. Šef  v snahe ujsť vyhodí laboratium do vzduchu granátom. Ako  uteká , a obzerajuc sa, šef vbehne rovno medzi mutantov. Na zemi síce zbadá vojaka, ale zbran nezastaví všetkých mutantov.  Počuť veľký výkrik.

 

Lekára vedú vojaci k mutantom. Jeden vojak mu vysvetľuje, že keby si nebol býval dával protilátku, tak mohol byť mutant a nemuselo sa mu nič stať. Cestou k mutantom -bean skáče ako žaba a obidvoch vojakov prakticky prikváči tým, že na nich nečakane skočí. Lekára však nechtiac sotí medzi mutantov. Bean načiahne ruku, ale lekára nezachytí. Skočí, ale nezbadá striešku,  na ktorej sa rozbije aj nádrž s protilátkou.

 

Bean sa snaží mutantom uskakovať.  Občas vrazí do okna , občas do dverí. Zrazu zbadá, že niektorí mutanti(protilátka prešla cez pokožku) sa premieňajú naspäť na ľudí. Týchto ľudí(kedže mutanti boli natlačení, tak ich veľmi veľké množstvo dostalo sprchu) sa snaží oddeliť od mutantov.  Aj keby totiž zostal len jediný mutant, môže byť nebezpečný pre ďalších tisíc.  Ako oddeľuje mutantov od ľudí, rozmýšľa ako zachrániť ľudí. Otvára im bránu a kričí aby šli von. Pokiaľ môže zdržuje mutantov  a roztržito diriguje ľudí, aby šli správnou cestou. Využíva že to tu pozná ako pracovník.

Vojaci pri vchode zbadajú niekoľko desiatok ľudí ako sa na nich valí. Majú však iba elektropušky, ktoré ľudí iba omračujú. Ľudí je však moc, a vojaci sú postupaní masou ľudí. Bean ked sa nakoniec k nim dostane, zoberie elektropušky a dokiaľ mu energia stačí tak ničí mutanta za mutantom.

 

Slávnosť. Na podiu je nový starosta, a pred mestom chváli Beana za statočnosť.  Ten robí opičky – úalce hore a ukazovakmi ukazuje že to on zachránil mesto i celý svet. Počas reči prebleskuju zábery na Beana v karantene priviazaneho v kresle. a lekarov ako kontroluju krvny obraz jemu i ostanym ludom čo boli mutantmi.

 

Celé to končí ako starosta povie „dakujem“.

 

Počas písmen je menovanie a ustanovenie Beana novým majiteľom tovarne, ktorá delí a spracováva šrot – tam kde pôvodne pracoval. Tá je už nanovo vybudovana a spojazdnená. Bean ako nový majiteľ sadá vyškerený s mackom do kresla(ukazuje mackovi že si ma sadnuť a nakoniec macka okazalo posadí) a zapaľuje si dutnik, z ktorého sa rozkašle.

Šaman

12.12.2018

Pôvodne uverejnené na scifi.sk ako poviedka na počkanie Bum. Bum. Bubny rytmicky bili. Tempo zrychľovalo, až rytmus ustal na dvestosedemdesiatich úderov za sekundu. Muž zatvoril oči. "Idem na viac »

Výťah

28.11.2018

Pôvodná verzia je v súťaži Ohnivé pero 2018, jesenné kolo. Zvuk výťahu zanikal v pracovnom ruchu vstupnej haly policajného inšpektorátu. Spletenec nôh sa rozmotával rôznymi smermi a nechával viac »

Parkovanie

06.11.2018

Ako každý deň, aj dnes večer som sa vybral na menší nákup do obchodu. Už začínalo byť šero, keď som sa blížil k obchodu. Na neďalekom parkovisku drobné auto naštartovalo a cúvaním sa viac »

Mochovce, elektráreň

Tretí blok Mochoviec podstúpi dôležitú skúšku

16.12.2018 13:45

Slovenské elektrárne pokračovali s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce aj počas jesenných dní.

Kažimír

Kažimír: Vyrovnaný rozpočet si môžeme dovoliť aj s istými rezervami

16.12.2018 13:21

Víťazmi rozpočtu na rok 2019 sú podľa ministra financií rezort obrany a zdravotníctva.

Pavel Brunovský

Vo veku 84 rokov zomrel matematik Pavel Brunovský

16.12.2018 12:48

Matematik a vysokoškolský pedagóg, profesor Brunovský zomrel po ťažkej chorobe.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 106
Celková čítanosť: 45314x
Priemerná čítanosť článkov: 427x

Autor blogu

Kategórie