Založ si blog

Vojak

Ležal tvárou k zemi. Pred oltárom. Zažíval pokoj. Ruky mal roztiahnuté. Jeho telo pripomínalo kríž. Nad ním sa niesol spev mníchov. Aký to bol prešťastný deň. Skladal sľuby. Jeho Kráľ ho pasoval na rytiera. Jeho brnením bol hnedý habit, jeho zbraňou ruženec. Jeho vodcom bol Kráľ všetkých dní. Ten jeho pokoj spočíval aj v tom, že prestal vnímať čas.

Puška. Stál na stráži. Fúkal si ruky, aby mu nezmrzli. Na hlave mal prilbu a cez ňu kapucňu. Mal i dlhý plášť, ktorý ho ako tak chránil pred zimou. Strážil vchod do skladu. Zrazu čosi zapískalo. A ešte raz a stále. Zovrel zbraň. Odistil a namieril. Skôr chcel namieriť. Ale nevedel kam. Bolo už šero. Tak začal strieľať doľava-doprava. Strieľal. Kričal, reval ako keby i tým krikom chcel zabiť nepriateľa.

V prítmí blikotala sviečka. Kľačal pri posteli a modlil sa. Jeho otec potichu prišiel k nemu. Pohladil ho po vlasoch. Keď sa domodlil, ľahol si. Otec ho ešte prikryl. Nebol už malý, ale otec mu dal krížik a povedal pár povzbudivých slov.

Kričal. Ziapal. Išlo ho roztrhnúť od kriku. Bol v tmavom lese. Vedel, že sú tam skrytí nepriatelia. Krikom si dodával odvahu. Ponižoval a nadával nepriateľom, hoci jeho odvaha bola v topánkach. Radšej mal otvorený boj, nie takýto, keď nevedel, odkiaľ dostane guľku. Jednoducho sa bál. Čím ďalej šiel, tým viac sa bál. Kričal. Reval. Nakoniec sa rozbehol. Nevedel kam, ale strach ho hnal preč. Zakopával, padal ale bežal. Mal strach. Už šiel zošalieť zo strachu. Vedel, že tam niekde sú ľudia, ktorí mu môžu pomôcť. Ale keď nejakých ľudí videl, boli to už len mŕtvoly. Tie mŕtvoly postupne vstávali a šli za ním. Zrazu ho obstúpili. Pomaly začali uzatvárať kruh. Nabil plný zásobník a strieľal. A kričal zároveň. Točil sa dokola a strieľal. Lenže mŕtvoly na náboje nereagovali a on stále prepadal strachu. Teraz už až panickému.

Tešil sa. Tešil sa, že znova uvidí túto kaplnku. Bola vysoko v horách a vždy tam bol sám. Cítil sa tak zjednotený s prírodou. Aj keď mnoho ráz odtiaľ odišiel, nevedel nikdy, či sa tam vráti. Vždy mal dosť síl odolávať zlobe. Vtedy v horách sa zastavil čas a on počúval tichu. To ticho bolo preň najkrajšou hudbou. Vtedy stíchlo všetko, i to, čo ho trápilo.

Už mu bolo všetko jedno. Už ani pomaly nevnímal tú bolesť. Začínalo mu to byť jedno. Sem-tam ešte sebou šklbol, aby nepriateľa na pár sekúnd odohnal, ale cítil zuby i pazúry šeliem. Tie ho trhali, hoci bol živý. Keby sa dala bolesť porovnať s morom, on bol v ňom utopený. Dusil sa, bránil sa. Ale nakoniec sa utopil v bolesti. Bola ako mor. Najprv končeky prstov a potom každá bunka. Čím viac ho bolesť pohlcovala, tým viac kričal a šalel. Ešte naposledy vystrčil ruku, či mu niekto nepomôže, ale nič. Sklamal a zlyhal. Pre takého niet odpustenia. Vedel, aký je trest – smrť. Ale bolo mu to jedno – bolesť ako bolesť.

Greetings from battlefield

20.03.2018

Quiet you still sit on the top of the hill Seeing fairway to the horizon, where does the bullet come from? There´s little time over here and cry is coming: "Oh, dear?" Question is from deep inside, But viac »

Alkohol

17.03.2018

mňa nadchol alkohol mne milý bol alkohol dokým som nerozbil paletu a pol

Starec

16.03.2018

Odišla tíško ako prišla romantika v diaľke stratená. Už len hádky, krik a pleš rokmi zošedivená. Zabehnuté koľaje, železný zvyk, škripot zubov a hlučný ryk, taniere obité starobou a viac »

Ukrajina, Kyjev

Ukrajinská trať do NATO má prekážky

21.03.2018 13:00

Ukrajinské volanie po zblížení so Severoatlantickou alianciou naráža na maďarskú bariéru.

Jánošíkove diery,

Na Slovensko smeruje arktický vzduch, na severe a východe už slabo sneží

21.03.2018 12:55

Slovenskom prechádza v stredu nevýrazný studený front, za ktorým opäť prenikne nová dávka studeného arktického vzduchu.

nemocnica, zdravotná sestra, pacient, lekár

Sestry nechcú Kalavskú. Jej rozhodnutia ovplyvňujú záujmové skupiny, tvrdí komora

21.03.2018 12:29

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vyzýva Petra Pellegriniho, aby na post ministra zdravotníctva nenominoval štátnu tajomníčku Andreu Kalavskú.

igor matovič

Obyčajní kritizujú Druckera, začínajú rokovať o referende za predčasné voľby

21.03.2018 12:28

Hnutie OĽaNO o referende hovorilo už s SMK, Sme rodina, Zmenou zdola, stretne sa aj s KDH, SaS a hnutím NOVA.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 20816x
Priemerná čítanosť článkov: 239x

Autor blogu

Kategórie