Založ si blog

Vojak

Ležal tvárou k zemi. Pred oltárom. Zažíval pokoj. Ruky mal roztiahnuté. Jeho telo pripomínalo kríž. Nad ním sa niesol spev mníchov. Aký to bol prešťastný deň. Skladal sľuby. Jeho Kráľ ho pasoval na rytiera. Jeho brnením bol hnedý habit, jeho zbraňou ruženec. Jeho vodcom bol Kráľ všetkých dní. Ten jeho pokoj spočíval aj v tom, že prestal vnímať čas.

Puška. Stál na stráži. Fúkal si ruky, aby mu nezmrzli. Na hlave mal prilbu a cez ňu kapucňu. Mal i dlhý plášť, ktorý ho ako tak chránil pred zimou. Strážil vchod do skladu. Zrazu čosi zapískalo. A ešte raz a stále. Zovrel zbraň. Odistil a namieril. Skôr chcel namieriť. Ale nevedel kam. Bolo už šero. Tak začal strieľať doľava-doprava. Strieľal. Kričal, reval ako keby i tým krikom chcel zabiť nepriateľa.

V prítmí blikotala sviečka. Kľačal pri posteli a modlil sa. Jeho otec potichu prišiel k nemu. Pohladil ho po vlasoch. Keď sa domodlil, ľahol si. Otec ho ešte prikryl. Nebol už malý, ale otec mu dal krížik a povedal pár povzbudivých slov.

Kričal. Ziapal. Išlo ho roztrhnúť od kriku. Bol v tmavom lese. Vedel, že sú tam skrytí nepriatelia. Krikom si dodával odvahu. Ponižoval a nadával nepriateľom, hoci jeho odvaha bola v topánkach. Radšej mal otvorený boj, nie takýto, keď nevedel, odkiaľ dostane guľku. Jednoducho sa bál. Čím ďalej šiel, tým viac sa bál. Kričal. Reval. Nakoniec sa rozbehol. Nevedel kam, ale strach ho hnal preč. Zakopával, padal ale bežal. Mal strach. Už šiel zošalieť zo strachu. Vedel, že tam niekde sú ľudia, ktorí mu môžu pomôcť. Ale keď nejakých ľudí videl, boli to už len mŕtvoly. Tie mŕtvoly postupne vstávali a šli za ním. Zrazu ho obstúpili. Pomaly začali uzatvárať kruh. Nabil plný zásobník a strieľal. A kričal zároveň. Točil sa dokola a strieľal. Lenže mŕtvoly na náboje nereagovali a on stále prepadal strachu. Teraz už až panickému.

Tešil sa. Tešil sa, že znova uvidí túto kaplnku. Bola vysoko v horách a vždy tam bol sám. Cítil sa tak zjednotený s prírodou. Aj keď mnoho ráz odtiaľ odišiel, nevedel nikdy, či sa tam vráti. Vždy mal dosť síl odolávať zlobe. Vtedy v horách sa zastavil čas a on počúval tichu. To ticho bolo preň najkrajšou hudbou. Vtedy stíchlo všetko, i to, čo ho trápilo.

Už mu bolo všetko jedno. Už ani pomaly nevnímal tú bolesť. Začínalo mu to byť jedno. Sem-tam ešte sebou šklbol, aby nepriateľa na pár sekúnd odohnal, ale cítil zuby i pazúry šeliem. Tie ho trhali, hoci bol živý. Keby sa dala bolesť porovnať s morom, on bol v ňom utopený. Dusil sa, bránil sa. Ale nakoniec sa utopil v bolesti. Bola ako mor. Najprv končeky prstov a potom každá bunka. Čím viac ho bolesť pohlcovala, tým viac kričal a šalel. Ešte naposledy vystrčil ruku, či mu niekto nepomôže, ale nič. Sklamal a zlyhal. Pre takého niet odpustenia. Vedel, aký je trest – smrť. Ale bolo mu to jedno – bolesť ako bolesť.

Bordel

18.06.2018

Ohnivé pero Q1 2018: "Počúvaj,“ obrovský entuziazmus naplnil vesmírny čln, „dostal som ohromný nápad.“ „Zase chceš pašovať tie myši cez polku galaxie a predávať ich trikrát pod cenu viac »

Parte

27.05.2018

Cestou po parkovisku k môjmu autu som si všimol, že vo vedľajšom aute sedí asi o 15 rokov mladšie žieňa. Blonďavá hlava, vkusný účes a vyletnený outfit vzbudzovali moje sympatie. 'Už len viac »

Milujem ju

06.05.2018

Milujem ženu. Je to láska môjho života. Žena, ktorá ma za chvíľu bude nenávidieť a budem pre ňu ten najhorší na svete. Milujem na nej jej ženskosť. A i náhodným dotykom a bozkom na ruku viac »

Lifeline

Taliani aj Malta odmietli prijať ďalšiu loď s migrantmi. Neľudské, znie z Ríma

22.06.2018 21:27

Taliansky minister dopravy Danilo Toninelli oznámil, že Malta odmietla prijať záchrannú loď Lifeline s 224 migrantmi na palube.

Izrael Palestínčania Gaza protesty zranení

V pásme Gazy sa opäť protestovalo, najmenej 20 Palestínčanov sa zranilo

22.06.2018 21:06

Najmenej 20 Palestínčanov utrpelo zranenia počas ďalšieho zo série protestov na hraniciach medzi pásmom Gazy a Izraelom.

Bašár Asad

Rokovať s USA? Strata času, verí Asad

22.06.2018 20:08

Sýrsky prezident Baššár al-Asad si myslí, že je nezmyselné rokovať so Spojenými štátmi americkými.

Ukrajina

Z jednej zo stredoeurópskych krajín prepašovali na Ukrajinu rádium 226, tvrdí SBU

22.06.2018 19:31

Útvar kontrarozviedky Ukrajinskej bezpečnostnej služby v rámci viacstupňovej špeciálnej operácie zabránil predaju jadrového materiálu v krajine.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 103
Celková čítanosť: 33453x
Priemerná čítanosť článkov: 325x

Autor blogu

Kategórie