Založ si blog

Vojak

Ležal tvárou k zemi. Pred oltárom. Zažíval pokoj. Ruky mal roztiahnuté. Jeho telo pripomínalo kríž. Nad ním sa niesol spev mníchov. Aký to bol prešťastný deň. Skladal sľuby. Jeho Kráľ ho pasoval na rytiera. Jeho brnením bol hnedý habit, jeho zbraňou ruženec. Jeho vodcom bol Kráľ všetkých dní. Ten jeho pokoj spočíval aj v tom, že prestal vnímať čas.

Puška. Stál na stráži. Fúkal si ruky, aby mu nezmrzli. Na hlave mal prilbu a cez ňu kapucňu. Mal i dlhý plášť, ktorý ho ako tak chránil pred zimou. Strážil vchod do skladu. Zrazu čosi zapískalo. A ešte raz a stále. Zovrel zbraň. Odistil a namieril. Skôr chcel namieriť. Ale nevedel kam. Bolo už šero. Tak začal strieľať doľava-doprava. Strieľal. Kričal, reval ako keby i tým krikom chcel zabiť nepriateľa.

V prítmí blikotala sviečka. Kľačal pri posteli a modlil sa. Jeho otec potichu prišiel k nemu. Pohladil ho po vlasoch. Keď sa domodlil, ľahol si. Otec ho ešte prikryl. Nebol už malý, ale otec mu dal krížik a povedal pár povzbudivých slov.

Kričal. Ziapal. Išlo ho roztrhnúť od kriku. Bol v tmavom lese. Vedel, že sú tam skrytí nepriatelia. Krikom si dodával odvahu. Ponižoval a nadával nepriateľom, hoci jeho odvaha bola v topánkach. Radšej mal otvorený boj, nie takýto, keď nevedel, odkiaľ dostane guľku. Jednoducho sa bál. Čím ďalej šiel, tým viac sa bál. Kričal. Reval. Nakoniec sa rozbehol. Nevedel kam, ale strach ho hnal preč. Zakopával, padal ale bežal. Mal strach. Už šiel zošalieť zo strachu. Vedel, že tam niekde sú ľudia, ktorí mu môžu pomôcť. Ale keď nejakých ľudí videl, boli to už len mŕtvoly. Tie mŕtvoly postupne vstávali a šli za ním. Zrazu ho obstúpili. Pomaly začali uzatvárať kruh. Nabil plný zásobník a strieľal. A kričal zároveň. Točil sa dokola a strieľal. Lenže mŕtvoly na náboje nereagovali a on stále prepadal strachu. Teraz už až panickému.

Tešil sa. Tešil sa, že znova uvidí túto kaplnku. Bola vysoko v horách a vždy tam bol sám. Cítil sa tak zjednotený s prírodou. Aj keď mnoho ráz odtiaľ odišiel, nevedel nikdy, či sa tam vráti. Vždy mal dosť síl odolávať zlobe. Vtedy v horách sa zastavil čas a on počúval tichu. To ticho bolo preň najkrajšou hudbou. Vtedy stíchlo všetko, i to, čo ho trápilo.

Už mu bolo všetko jedno. Už ani pomaly nevnímal tú bolesť. Začínalo mu to byť jedno. Sem-tam ešte sebou šklbol, aby nepriateľa na pár sekúnd odohnal, ale cítil zuby i pazúry šeliem. Tie ho trhali, hoci bol živý. Keby sa dala bolesť porovnať s morom, on bol v ňom utopený. Dusil sa, bránil sa. Ale nakoniec sa utopil v bolesti. Bola ako mor. Najprv končeky prstov a potom každá bunka. Čím viac ho bolesť pohlcovala, tým viac kričal a šalel. Ešte naposledy vystrčil ruku, či mu niekto nepomôže, ale nič. Sklamal a zlyhal. Pre takého niet odpustenia. Vedel, aký je trest – smrť. Ale bolo mu to jedno – bolesť ako bolesť.

Šaman

12.12.2018

Pôvodne uverejnené na scifi.sk ako poviedka na počkanie Bum. Bum. Bubny rytmicky bili. Tempo zrychľovalo, až rytmus ustal na dvestosedemdesiatich úderov za sekundu. Muž zatvoril oči. "Idem na viac »

Výťah

28.11.2018

Pôvodná verzia je v súťaži Ohnivé pero 2018, jesenné kolo. Zvuk výťahu zanikal v pracovnom ruchu vstupnej haly policajného inšpektorátu. Spletenec nôh sa rozmotával rôznymi smermi a nechával viac »

Parkovanie

06.11.2018

Ako každý deň, aj dnes večer som sa vybral na menší nákup do obchodu. Už začínalo byť šero, keď som sa blížil k obchodu. Na neďalekom parkovisku drobné auto naštartovalo a cúvaním sa viac »

Mochovce, elektráreň

Tretí blok Mochoviec podstúpi dôležitú skúšku

16.12.2018 13:45

Slovenské elektrárne pokračovali s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce aj počas jesenných dní.

Kažimír

Kažimír: Vyrovnaný rozpočet si môžeme dovoliť aj s istými rezervami

16.12.2018 13:21

Víťazmi rozpočtu na rok 2019 sú podľa ministra financií rezort obrany a zdravotníctva.

Pavel Brunovský

Vo veku 84 rokov zomrel matematik Pavel Brunovský

16.12.2018 12:48

Matematik a vysokoškolský pedagóg, profesor Brunovský zomrel po ťažkej chorobe.

mäso, nákupy, hydina, supermarket

VIDEO: Lesk a bieda potravín, zahraničné valcujú domáce

16.12.2018 12:00

Obchod s potravinami čaká zlatý vianočný týždeň. A práve teraz sa ukazuje lesk aj bieda ponúkaných potravín - prevahu majú dovážané výrobky nad domácimi.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 106
Celková čítanosť: 45290x
Priemerná čítanosť článkov: 427x

Autor blogu

Kategórie