Založ si blog

Dážď

Zobúdzam sa. Ležím pod vlastnoručne zhotoveným prístreškom. Som v lese. Prší.
„Aká je to krása!“ prebleskne mi hlavou.
Po krátkej modlitbe vstanem. Pripravím si raňajky. Je síce vcelku chladnejšie ako keď svieti slnko a tak teplo z ohníka, na ktorom sa ohrieva voda, troška poteší.
„Čo budem robiť?“ rozmýšľam. Je pôstne obdobie a ja som sa vzdialil od ľudí , aby som sa stíšil. Aby som stíšil svoje vnútro.
Popritom som sa postavil na kraj. Nie som úplne na vrchu, ale aj odtiaľto mám celkom slušný výhľad. Kvapky šuštia. Nie je to ideálne ticho, ale je to celkom ako keď svieti slnko. Príroda tiež zmenila šat. Farby dostali iný nádych. Sú hlbšie a výraznejšie. Zo strechy môjho prístrešku kvapká voda. A keď sa pozerám na striešku, okraj je celý pokrytý kvapôčkami.

Pri zvuku dažďa odpočíva moja myseľ.
Do toho sa ozve ešte hlas drozda, či iných vtákov. Keďže veľa prší, ani nelietajú. Len sem-tam sa ozve nejaký hlas. Všetko to tak čudne pôsobí, človek sa začne pomaly, ticho nenápadne tešiť a radovať.
„Krása“ prebehne myšlienka celým telom. Človek  zatvára oči, zdvíha ruky,
Náhle, ako blesk ma čosi napadá. „Áno, moje srdce odpovie a vyzliekam sa a nahý, v najnutnejšom, vybieham na ten dážd a nechám sa ním umývať. Dážď steká po mojom tele, a ja stojím na daždi. Kvapky stekajú po holej pokožke. Dážď pomaličky steká po nej a človek, ako by v tom momente žil s tou jednou jedinou kvapkou. To, že mi je chladno, ma netrápi. Človek sa stal dažďom. Pobehnem ďalej a ľahnem si horeznačky na mokrú trávu. Tráva chladí, ale to nič. Otváram oči a pozerám ako prší. Ako padá dážď na moje telo, i na trávu naokolo.
Po nejakej dlhšej chvíli sa vraciam do tepla i sucha. Poriadne sa poutieram, oblečiem si svoje šaty a zapálim ohník. Uvarím si čaj. Sedím pri ohníku a zohrievam sa. Pozerám von a počúvam pomaly padájúcemu dažďu. Až teraz si uvedomujem, že i potôčik neďaleko zmenil zvuk.
Kým sa čaj schladí, idem si po ďalšiu vodu. Tam neďaleko od toho miesta, kde sa dá nabrať voda, je aj starý strom naklonený cez vodu. Vyštverám sa naň. Strom nad ním mi urobí ako-takú striešku a ja si tam sadnem. Pozerám potôčik ako tečie a ako sa voda čerí, keď do neho padnú kvapky. Aj les vonia inak. Strom je mokrý a mľazgavý a po raňajšej sprche ma už trochu schladilo, tak sa tam dlho nezdržím. Ale tá vôňa je iná. Celý les a celá lúka sa akosi zmenili. Ticho šumiaceho dažda pridáva všetkému tichú radosť.

Greetings from battlefield

20.03.2018

Quiet you still sit on the top of the hill Seeing fairway to the horizon, where does the bullet come from? There´s little time over here and cry is coming: "Oh, dear?" Question is from deep inside, But viac »

Alkohol

17.03.2018

mňa nadchol alkohol mne milý bol alkohol dokým som nerozbil paletu a pol

Starec

16.03.2018

Odišla tíško ako prišla romantika v diaľke stratená. Už len hádky, krik a pleš rokmi zošedivená. Zabehnuté koľaje, železný zvyk, škripot zubov a hlučný ryk, taniere obité starobou a viac »

Ukrajina, Kyjev

Ukrajinská trať do NATO má prekážky

21.03.2018 13:00

Ukrajinské volanie po zblížení so Severoatlantickou alianciou naráža na maďarskú bariéru.

Jánošíkove diery,

Na Slovensko smeruje arktický vzduch, na severe a východe už slabo sneží

21.03.2018 12:55

Slovenskom prechádza v stredu nevýrazný studený front, za ktorým opäť prenikne nová dávka studeného arktického vzduchu.

nemocnica, zdravotná sestra, pacient, lekár

Sestry nechcú Kalavskú. Jej rozhodnutia ovplyvňujú záujmové skupiny, tvrdí komora

21.03.2018 12:29

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vyzýva Petra Pellegriniho, aby na post ministra zdravotníctva nenominoval štátnu tajomníčku Andreu Kalavskú.

igor matovič

Obyčajní kritizujú Druckera, začínajú rokovať o referende za predčasné voľby

21.03.2018 12:28

Hnutie OĽaNO o referende hovorilo už s SMK, Sme rodina, Zmenou zdola, stretne sa aj s KDH, SaS a hnutím NOVA.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 20820x
Priemerná čítanosť článkov: 239x

Autor blogu

Kategórie