Založ si blog

Dážď

Zobúdzam sa. Ležím pod vlastnoručne zhotoveným prístreškom. Som v lese. Prší.
„Aká je to krása!“ prebleskne mi hlavou.
Po krátkej modlitbe vstanem. Pripravím si raňajky. Je síce vcelku chladnejšie ako keď svieti slnko a tak teplo z ohníka, na ktorom sa ohrieva voda, troška poteší.
„Čo budem robiť?“ rozmýšľam. Je pôstne obdobie a ja som sa vzdialil od ľudí , aby som sa stíšil. Aby som stíšil svoje vnútro.
Popritom som sa postavil na kraj. Nie som úplne na vrchu, ale aj odtiaľto mám celkom slušný výhľad. Kvapky šuštia. Nie je to ideálne ticho, ale je to celkom ako keď svieti slnko. Príroda tiež zmenila šat. Farby dostali iný nádych. Sú hlbšie a výraznejšie. Zo strechy môjho prístrešku kvapká voda. A keď sa pozerám na striešku, okraj je celý pokrytý kvapôčkami.

Pri zvuku dažďa odpočíva moja myseľ.
Do toho sa ozve ešte hlas drozda, či iných vtákov. Keďže veľa prší, ani nelietajú. Len sem-tam sa ozve nejaký hlas. Všetko to tak čudne pôsobí, človek sa začne pomaly, ticho nenápadne tešiť a radovať.
„Krása“ prebehne myšlienka celým telom. Človek  zatvára oči, zdvíha ruky,
Náhle, ako blesk ma čosi napadá. „Áno, moje srdce odpovie a vyzliekam sa a nahý, v najnutnejšom, vybieham na ten dážd a nechám sa ním umývať. Dážď steká po mojom tele, a ja stojím na daždi. Kvapky stekajú po holej pokožke. Dážď pomaličky steká po nej a človek, ako by v tom momente žil s tou jednou jedinou kvapkou. To, že mi je chladno, ma netrápi. Človek sa stal dažďom. Pobehnem ďalej a ľahnem si horeznačky na mokrú trávu. Tráva chladí, ale to nič. Otváram oči a pozerám ako prší. Ako padá dážď na moje telo, i na trávu naokolo.
Po nejakej dlhšej chvíli sa vraciam do tepla i sucha. Poriadne sa poutieram, oblečiem si svoje šaty a zapálim ohník. Uvarím si čaj. Sedím pri ohníku a zohrievam sa. Pozerám von a počúvam pomaly padájúcemu dažďu. Až teraz si uvedomujem, že i potôčik neďaleko zmenil zvuk.
Kým sa čaj schladí, idem si po ďalšiu vodu. Tam neďaleko od toho miesta, kde sa dá nabrať voda, je aj starý strom naklonený cez vodu. Vyštverám sa naň. Strom nad ním mi urobí ako-takú striešku a ja si tam sadnem. Pozerám potôčik ako tečie a ako sa voda čerí, keď do neho padnú kvapky. Aj les vonia inak. Strom je mokrý a mľazgavý a po raňajšej sprche ma už trochu schladilo, tak sa tam dlho nezdržím. Ale tá vôňa je iná. Celý les a celá lúka sa akosi zmenili. Ticho šumiaceho dažda pridáva všetkému tichú radosť.

Bordel

18.06.2018

Ohnivé pero Q1 2018: "Počúvaj,“ obrovský entuziazmus naplnil vesmírny čln, „dostal som ohromný nápad.“ „Zase chceš pašovať tie myši cez polku galaxie a predávať ich trikrát pod cenu viac »

Parte

27.05.2018

Cestou po parkovisku k môjmu autu som si všimol, že vo vedľajšom aute sedí asi o 15 rokov mladšie žieňa. Blonďavá hlava, vkusný účes a vyletnený outfit vzbudzovali moje sympatie. 'Už len viac »

Milujem ju

06.05.2018

Milujem ženu. Je to láska môjho života. Žena, ktorá ma za chvíľu bude nenávidieť a budem pre ňu ten najhorší na svete. Milujem na nej jej ženskosť. A i náhodným dotykom a bozkom na ruku viac »

Francúzsko Paríž dieťa záchranca hrdina

Paríž: otec dieťaťa, ktoré viselo z balkóna, dostal podmienku

25.09.2018 23:15

Mamoudou Gassama sa v máji vyšplhal po balkónoch na štvrté poschodie a zachránil štvorročného chlapca.

požiar

V Chorvátsku a Toskánsku zúria lesné požiare, evakuovali desiatky ľudí

25.09.2018 22:51, aktualizované: 23:03

Chorvátske úrady stále pátrajú po 25-ročnej žene z Mexika, ktorá je nezvestná.

Andrej Kiska

Kiska nesúhlasí s Trumpovou myšlienkou America First

25.09.2018 22:33

Prezident SR sa v utorok v New Yorku stretol aj s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.

verzilov

Verzilov z Pussy Riot je pri vedomí a uzdravuje sa

25.09.2018 21:56

Aktivista v utorok na Twitteri napísal, že predchádzajúcich 12 dní strávil "v čiernej diere".

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 103
Celková čítanosť: 38991x
Priemerná čítanosť článkov: 379x

Autor blogu

Kategórie