Založ si blog

Dážď

Zobúdzam sa. Ležím pod vlastnoručne zhotoveným prístreškom. Som v lese. Prší.
„Aká je to krása!“ prebleskne mi hlavou.
Po krátkej modlitbe vstanem. Pripravím si raňajky. Je síce vcelku chladnejšie ako keď svieti slnko a tak teplo z ohníka, na ktorom sa ohrieva voda, troška poteší.
„Čo budem robiť?“ rozmýšľam. Je pôstne obdobie a ja som sa vzdialil od ľudí , aby som sa stíšil. Aby som stíšil svoje vnútro.
Popritom som sa postavil na kraj. Nie som úplne na vrchu, ale aj odtiaľto mám celkom slušný výhľad. Kvapky šuštia. Nie je to ideálne ticho, ale je to celkom ako keď svieti slnko. Príroda tiež zmenila šat. Farby dostali iný nádych. Sú hlbšie a výraznejšie. Zo strechy môjho prístrešku kvapká voda. A keď sa pozerám na striešku, okraj je celý pokrytý kvapôčkami.

Pri zvuku dažďa odpočíva moja myseľ.
Do toho sa ozve ešte hlas drozda, či iných vtákov. Keďže veľa prší, ani nelietajú. Len sem-tam sa ozve nejaký hlas. Všetko to tak čudne pôsobí, človek sa začne pomaly, ticho nenápadne tešiť a radovať.
„Krása“ prebehne myšlienka celým telom. Človek  zatvára oči, zdvíha ruky,
Náhle, ako blesk ma čosi napadá. „Áno, moje srdce odpovie a vyzliekam sa a nahý, v najnutnejšom, vybieham na ten dážd a nechám sa ním umývať. Dážď steká po mojom tele, a ja stojím na daždi. Kvapky stekajú po holej pokožke. Dážď pomaličky steká po nej a človek, ako by v tom momente žil s tou jednou jedinou kvapkou. To, že mi je chladno, ma netrápi. Človek sa stal dažďom. Pobehnem ďalej a ľahnem si horeznačky na mokrú trávu. Tráva chladí, ale to nič. Otváram oči a pozerám ako prší. Ako padá dážď na moje telo, i na trávu naokolo.
Po nejakej dlhšej chvíli sa vraciam do tepla i sucha. Poriadne sa poutieram, oblečiem si svoje šaty a zapálim ohník. Uvarím si čaj. Sedím pri ohníku a zohrievam sa. Pozerám von a počúvam pomaly padájúcemu dažďu. Až teraz si uvedomujem, že i potôčik neďaleko zmenil zvuk.
Kým sa čaj schladí, idem si po ďalšiu vodu. Tam neďaleko od toho miesta, kde sa dá nabrať voda, je aj starý strom naklonený cez vodu. Vyštverám sa naň. Strom nad ním mi urobí ako-takú striešku a ja si tam sadnem. Pozerám potôčik ako tečie a ako sa voda čerí, keď do neho padnú kvapky. Aj les vonia inak. Strom je mokrý a mľazgavý a po raňajšej sprche ma už trochu schladilo, tak sa tam dlho nezdržím. Ale tá vôňa je iná. Celý les a celá lúka sa akosi zmenili. Ticho šumiaceho dažda pridáva všetkému tichú radosť.

Šaman

12.12.2018

Pôvodne uverejnené na scifi.sk ako poviedka na počkanie Bum. Bum. Bubny rytmicky bili. Tempo zrychľovalo, až rytmus ustal na dvestosedemdesiatich úderov za sekundu. Muž zatvoril oči. "Idem na viac »

Výťah

28.11.2018

Pôvodná verzia je v súťaži Ohnivé pero 2018, jesenné kolo. Zvuk výťahu zanikal v pracovnom ruchu vstupnej haly policajného inšpektorátu. Spletenec nôh sa rozmotával rôznymi smermi a nechával viac »

Parkovanie

06.11.2018

Ako každý deň, aj dnes večer som sa vybral na menší nákup do obchodu. Už začínalo byť šero, keď som sa blížil k obchodu. Na neďalekom parkovisku drobné auto naštartovalo a cúvaním sa viac »

Mochovce, elektráreň

Tretí blok Mochoviec podstúpi dôležitú skúšku

16.12.2018 13:45

Slovenské elektrárne pokračovali s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce aj počas jesenných dní.

Kažimír

Kažimír: Vyrovnaný rozpočet si môžeme dovoliť aj s istými rezervami

16.12.2018 13:21

Víťazmi rozpočtu na rok 2019 sú podľa ministra financií rezort obrany a zdravotníctva.

Pavel Brunovský

Vo veku 84 rokov zomrel matematik Pavel Brunovský

16.12.2018 12:48

Matematik a vysokoškolský pedagóg, profesor Brunovský zomrel po ťažkej chorobe.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 106
Celková čítanosť: 45312x
Priemerná čítanosť článkov: 427x

Autor blogu

Kategórie