Založ si blog

Enka, 2. časť

Enka sa nezúčastnene pozerala niekde pred seba, keď kráčala po plochej skale ponad oranžovú lávu.Essi ju hneď neuvidel, zbadal ju, až keď sa blížila ku koncu skaly. Rozbehol sa za ňou a zároveňrozmotával lano. Oko, ktorým si mal utiahnuť hrdlo, hodil na ňu. Dlhé lano sa zošmyklo, no o sekundu náhle myknutie prezradilo, že ju drží. Jeho tiež zhodilo a chvíľu ťahalo po drsnej skale. Lano ho rezalo, pálilo, než si ho dostatočne obkrútil okolo doráňaného zápästia a druhou rukou ťahal bezvládne telo Enky, ktorá ani nevedela, čo sa s ňou deje. S námahou ju vytiahol na skalu a podopierajúc ju vyviedol von z nebezpečia.

Vtedy, keď sa vymotal z lúky obesencov, blúdil než našiel cestu k záhadnému vrchu. Už rozmotával smrťnesúce lano, už hľadal vhodný konár, ktorý by uniesol jeho vysílené telo túžiace po rýchlom úniku z hroznej bolesti jeho duše. Veľakrát zažil podobnú bolesť, ktorá bola horšia ako zlomená ruka. Ale keď bol na dne, si uvedomil, že žije kvôli láske. A práve kvôli láske prišiel Enku zachrániť. Sám potreboval pomoc, sám potreboval lásku. Skutočná radosť v jeho živote pramenila z lásky, ktorá mu dodávala zmysel jeho bytia. Iba vtedy žil, keď miloval a bol milovaný.

Nie, teraz nebude dlho odpočívať, vlci môžu prísť každú chvíľu. Drobný dážď uspával, sychravý vietor nabádal utiahnuť sa, ale šedá obloha sa mohla ešte viac zatiahnuť a akýkoľvek spánok by znamenal, že môže Enku nanovo stratiť, musí ísťrýchlo k člnu.
Keď uvidel čln, srdce zajasalo. Snáď už nič mu nebude brániť, aby sa na ňom odviezli preč. Opatrne vložil Enku do malého člna a posotil odviazaný čln, nech sa odlepí od piesčitého brehu. Silnými zábermi sa odrážal, aby sa čo najrýchlejšie vzdialil od presmutného ostrova. Chladné more sa vlnilo, daždivé počasie chladilo obidve telá. Sem-tam mrkol na Enku, ktorá na dne člna stočená do klbka ležala na boku vykašliavajuc hnedý hlien. Krikľavozelené oči sa zmenili na žiarivo modré. Essi nevedel, či je to dobre, lebo Enka mala krištálovo modré oči bežne, len nie žiariace ako slnko počas najväčšej páľavy.
Rozvášnené more sa čoraz viac búrilo ako besniaci pes. Aj na mori sa vytvárala pena ako zúrivému psovi v najväčšom amoku. Akoby nestačilo, že i prúd bojoval proti jeho snahe vrátiť sa. Musel preto vybočiť a plávať šikmo k pobrežiu. Plášť nemal, aby ho zavesil ako plachtu na korábe, no i tak by sa v tejto kolíske neudržal na nohách.
Bum.
Vlna nadvihla ľahký čln hodiac ho o kus ďalej do prázdnoty. Enkino telo naskočilo a stočený chrbát vrazil do tvrdého sedátka. Essi sotva zaregistroval, že Enka sa udrela, silná vlna ho vytiahla do tmavého mora. O pár chvíľ už šmátral vo vode po Enkinom tele, lebo ďalšia vlna prevrátila celý čln. Voda ich oboch mrazila, no Enka bola stále v miernom bezvedomí. Nebyť Essiho rúk, ktoré ju ťahali nahor, o pár dní by vyplávalo jej telo mŕtve. Essi podobral Enku zozadu, druhou rukou oboch udržiaval na hladine. Podarilo sa mu doplávať k vypadnutému veslu, cez ktoré prevesil Enku. On sa jej pridržiaval, lebo už mu tiež ubúdalo síl. Nie raz si logol slanej vody, nie raz ho studená vlna preliala ako ľadová sprcha.

Keď prišiel znova k vedomiu, zistil, že je v slamenej chatrči. Poobzeral sa, či neuvidí Enku. Tá ležala na handrovom lôžku pri ohni, Lenikoa sa skláňala nad ňou. Krásnou mladou rukou jej kontrolovala orosené čelo. Essimu sa zrak mlžil, chvíľu trvalo než začal poriadne vidieť. Rozkašľal sa. Studený kúpeľ urobil svoje. Lenikoa sa obzrela, za Essim, ktorý sa snažil vyhrabať spod rôznych látok, aby sa mohol posadiť. Lenikoa vstala a z horúceho kotlíka mu niečo naberala.
„Pšeničná kaša ochutená horkým chmeľom. Posilní telo i dušu.“
„Enka…“ na viac sa Essi nezmohol.
„Spí. Snívalo sa jej o tebe. Vykrikovala tvoje meno stále,“ pritom sa tajomne pousmiala, nechcela mu hovoriť, že videla Enkin sen, v ktorom sa Essi a Enka milovali.
„Láska moja!“
„Musí podstúpiť liečenie. Démon smútku uchvátil jej dušu. Ty lež, odpočívaj. Idem si pripraviť potrebné veci na liečenie. Spokojne spi, pozriem sa potom i na tvoju chorobu.“
Lenikoa pomohla Essimu sa zababušiť, aby mu nebola zima. Nápoj, ktorý vypil, ho uspával, upokojoval ho a uložil sa tak, aby videl na Enku. V duchu ju pohľadil po líci a poslal jej pusu.
Ako sa mu oči zatvárali, uvidel, že Lenikoa tancuje okolo Enky, monotónne spievajúc. V jednej ruke mala bubienok, do ktorého pravidelne udierala a nakoniec si sadla k Enkinej hlave na kreslo. Lenikoa odložila malý bubienok a natiahla ruky k Enkinej hlave, z prstov jej vyšľahli blesky smerom k Enke. Lenikoa chytila šedivejúcu hlavu za temeno a tajomným mrmlaním liečila Enku. Enkine ruky bezvládne ovisli.
„Niééé!“ Essi zvrieskol na celú chatrč. Tackavo sa postavil a už sa pratal k Enke. Nešiel za Enkou na ostrov, aby ju Lenikoa spálila ako jahňa na ražni.
Lenikoa bola v tranze, nereagovala na nič, čo sa dialo okolo nej. Až keď sa Essi oprel o Enkine plece, a druhou rukou odtiahol ruku Lenikoa, sa čiastočne prebrala. Blesk teraz prechádzal i Essim, ktorý sa bezvládne zviezol na Enku.

Greetings from battlefield

20.03.2018

Quiet you still sit on the top of the hill Seeing fairway to the horizon, where does the bullet come from? There´s little time over here and cry is coming: "Oh, dear?" Question is from deep inside, But viac »

Alkohol

17.03.2018

mňa nadchol alkohol mne milý bol alkohol dokým som nerozbil paletu a pol

Starec

16.03.2018

Odišla tíško ako prišla romantika v diaľke stratená. Už len hádky, krik a pleš rokmi zošedivená. Zabehnuté koľaje, železný zvyk, škripot zubov a hlučný ryk, taniere obité starobou a viac »

Ukrajina, Kyjev

Ukrajinská trať do NATO má prekážky

21.03.2018 13:00

Ukrajinské volanie po zblížení so Severoatlantickou alianciou naráža na maďarskú bariéru.

Jánošíkove diery,

Na Slovensko smeruje arktický vzduch, na severe a východe už slabo sneží

21.03.2018 12:55

Slovenskom prechádza v stredu nevýrazný studený front, za ktorým opäť prenikne nová dávka studeného arktického vzduchu.

nemocnica, zdravotná sestra, pacient, lekár

Sestry nechcú Kalavskú. Jej rozhodnutia ovplyvňujú záujmové skupiny, tvrdí komora

21.03.2018 12:29

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vyzýva Petra Pellegriniho, aby na post ministra zdravotníctva nenominoval štátnu tajomníčku Andreu Kalavskú.

igor matovič

Obyčajní kritizujú Druckera, začínajú rokovať o referende za predčasné voľby

21.03.2018 12:28

Hnutie OĽaNO o referende hovorilo už s SMK, Sme rodina, Zmenou zdola, stretne sa aj s KDH, SaS a hnutím NOVA.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 20813x
Priemerná čítanosť článkov: 239x

Autor blogu

Kategórie