Založ si blog

Naďa

Keď človek starne, rád spomína. Hlavou sa mihajú obrazy sťa pri zrýchlenom filme. Až vtedy si uvedomí rôzne podoby lások, ku ktorým ho život priviedol. A jednou z týchto mojich lások bola aj Nadežda, či jednoducho Naďa. Mladé bacuľaté dievča s krásnymi dlhými vlasmi farby, ktorú som nikdy nevedel definovať, neboli svetlé blond, ale ešte ani bledohnedé. A aj keď boli po zadok, obdivoval som viac vlasy ako jej telo.
Čím však bola pre mňa výnimočná, bol jej smiech, krásny zvonivý smiech, nie prihlúple chichotanie, ani hlboký sarkastický výsmech. K tomu úsmev, krásne sformované líca a ženskosť, ktorá sa na nej dala krájať. Vlastne, až teraz si uvedomujem, že som ju nikdy nevidel silne namaľovanú, dokonca ani na promóciach.
Rád som ju chodil navštevovať, učili sme sa spolu, veď veľa predmetov sme mali spoločných, až v posledných dvoch ročníkoch sme sa na vyučovaní nestretali. Ale nebolo to len učením, smiech a dobrá nálada, či pohodová atmosféra boli výzdobou, ktorá zútulňovala jej izbu.
Tie moje návštevy však jedného dňa skončili.
„Nehovor to Alešovi!“ počul som raz šepot svojich konškolákov na izbe.
Ale čo som nemal počuť?
Odvtedy som Naďu na jej izbe nestretol. Vždy mi povedali, že niekde je, že len odbehla. Ale prečo? Začínala mi chýbať, bola niečo ako čokoláda pri raňajkách, vždy ma vedela nakaziť dobrou náladou.
„Vieš, Naďa býva u svojho priateľa!“ nabral raz odvahu jeden kolega, úkosom pozerajúc na mňa, či mu od hnevu nenatiahnem zaucho.
Chvíľka ticha. Ahá, preto tam už nie je.
Spustím sa smiať. Neviem, či mi bol smiešny kolega, vyzeral čudne, keď sa tak na mňa bojazlivo pozeral, alebo celé to tajnostkárstvo okolo toho.
Prial som jej to. Nikdy som k nej necítil sexuálnu príťažlivosť, neviem, či vôbec v živote som sa jej dotkol, v živote sa mi o nej ani nesnívalo, ani ma nenapadlo ju vnímať ako milenku. Bola sympatická, v spoločnosti dala o sebe vedieť, ale tam to u mňa vždy končilo. Jednoducho osoba, s ktoru vám je super, bez toho, aby ste ju chceli vnímať hneď ako matku svojich detí. Bola to žena, pri ktorej som nemyslel ani na minulosť, ani na budúcnosť, a pri ktorej zmizli moje problémy, bez toho, aby ich ona za mňa riešila.
Najväčší paradox bol jej priateľ, s ktorým od začiatku chodenia bývali spolu. Tiež veselá kopa, pasovali k sebe. A to ma i teraz hreje na srdci, že si našla niekoho, kto sa ku nej tak hodí. A skrz jeden jeho výrok, občas sa nájdu situácie, kedy ho tiež použijem, myslím na nich oboch.
Raz sme totiž mali na našom predmete úlohu, ktorú sme nevedeli vyriešiť. Celá mozgovňa, čo sme sa stretli na internáte nie a nie s tým pohnúť. Nadin priateľ, študoval na inej fakulte, nám avšak riešenie povedal ihneď. A na otázku, ako na to prišiel, prišiel s jednou geniálnou metódou, ktorú v podobných situáciach aj ja použijem:
„Kuknem a vidím!“

Púštna láska

17.02.2018

Nahá leží v svojej kráse. On, kochá sa jej krivkami, jej vysokými, nízkymi pahorkami. Hladí ju po ryšavom vlase. Kochá, naberá sily, než príde moment ten. Sťa had sa plýži, bozkávajúc viac »

Zicherka

11.02.2018

"No čo, Monči, čo si zas vyviedla?" mama sa ma pýta, keď som už asi tretíkrát do nej drgla chrbtom pri hraní sa s bábikou. Sedela v kresle, popíjala kávu a ja som sa opierala o jej kreslo. viac »

Varenie piva

08.02.2018

„I-lo-ve-rock-n-roll...“ Janes Joplin sa melodicky ozýva z rádia. Slávnostne zahajuje môj obľúbený koníček, varenie piva. Hlasitosť nastavujem na päťdesiat percent. Myšlienky odrážajú viac »

Palestínčania Egypt

Abbás: USA už nie sú mostom

21.02.2018 10:00

"Je to izraelská strana, ktorá stojí za všetkými neúspešnými pokusmi o mierové rozhovory," vyhlásil palestínsky prezident Mahmúd Abbás.

ukrajina, kyjev, vojenská prehliadka, vojaci, porošenko,

Zákon neochráni Porošenka od trestu za genocídu, tvrdia donbaskí separatisti

21.02.2018 09:57

Predseda "najvyššej rady" Doneckej ľudovej republiky Pušilin vyslovil predpoklad, že zákon o reintegrácii Donbasu neochráni lídrov Ukrajiny od trestu.

specialny sud, specializovany trestny sud, pezinok,

Odmietli obžalobu na Kotlebovho poslanca Stanislava Mizíka

21.02.2018 09:54

Polícia ho obvinila zo zločinu výroby extrémistických materiálov, rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia, národa, rasy a presvedčenia.

Harley-Davidson - Jawa

EÚ pohrozila Američanom clami na bourbon či motocykle

21.02.2018 09:28

Európska únia hrozí Spojeným štátom odvetnými clami, ak sa americká vláda rozhodne zaviesť opatrenia obmedzujúce dovoz ocele.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 75
Celková čítanosť: 12100x
Priemerná čítanosť článkov: 161x

Autor blogu

Kategórie