Založ si blog

Naďa

Keď človek starne, rád spomína. Hlavou sa mihajú obrazy sťa pri zrýchlenom filme. Až vtedy si uvedomí rôzne podoby lások, ku ktorým ho život priviedol. A jednou z týchto mojich lások bola aj Nadežda, či jednoducho Naďa. Mladé bacuľaté dievča s krásnymi dlhými vlasmi farby, ktorú som nikdy nevedel definovať, neboli svetlé blond, ale ešte ani bledohnedé. A aj keď boli po zadok, obdivoval som viac vlasy ako jej telo.
Čím však bola pre mňa výnimočná, bol jej smiech, krásny zvonivý smiech, nie prihlúple chichotanie, ani hlboký sarkastický výsmech. K tomu úsmev, krásne sformované líca a ženskosť, ktorá sa na nej dala krájať. Vlastne, až teraz si uvedomujem, že som ju nikdy nevidel silne namaľovanú, dokonca ani na promóciach.
Rád som ju chodil navštevovať, učili sme sa spolu, veď veľa predmetov sme mali spoločných, až v posledných dvoch ročníkoch sme sa na vyučovaní nestretali. Ale nebolo to len učením, smiech a dobrá nálada, či pohodová atmosféra boli výzdobou, ktorá zútulňovala jej izbu.
Tie moje návštevy však jedného dňa skončili.
„Nehovor to Alešovi!“ počul som raz šepot svojich konškolákov na izbe.
Ale čo som nemal počuť?
Odvtedy som Naďu na jej izbe nestretol. Vždy mi povedali, že niekde je, že len odbehla. Ale prečo? Začínala mi chýbať, bola niečo ako čokoláda pri raňajkách, vždy ma vedela nakaziť dobrou náladou.
„Vieš, Naďa býva u svojho priateľa!“ nabral raz odvahu jeden kolega, úkosom pozerajúc na mňa, či mu od hnevu nenatiahnem zaucho.
Chvíľka ticha. Ahá, preto tam už nie je.
Spustím sa smiať. Neviem, či mi bol smiešny kolega, vyzeral čudne, keď sa tak na mňa bojazlivo pozeral, alebo celé to tajnostkárstvo okolo toho.
Prial som jej to. Nikdy som k nej necítil sexuálnu príťažlivosť, neviem, či vôbec v živote som sa jej dotkol, v živote sa mi o nej ani nesnívalo, ani ma nenapadlo ju vnímať ako milenku. Bola sympatická, v spoločnosti dala o sebe vedieť, ale tam to u mňa vždy končilo. Jednoducho osoba, s ktoru vám je super, bez toho, aby ste ju chceli vnímať hneď ako matku svojich detí. Bola to žena, pri ktorej som nemyslel ani na minulosť, ani na budúcnosť, a pri ktorej zmizli moje problémy, bez toho, aby ich ona za mňa riešila.
Najväčší paradox bol jej priateľ, s ktorým od začiatku chodenia bývali spolu. Tiež veselá kopa, pasovali k sebe. A to ma i teraz hreje na srdci, že si našla niekoho, kto sa ku nej tak hodí. A skrz jeden jeho výrok, občas sa nájdu situácie, kedy ho tiež použijem, myslím na nich oboch.
Raz sme totiž mali na našom predmete úlohu, ktorú sme nevedeli vyriešiť. Celá mozgovňa, čo sme sa stretli na internáte nie a nie s tým pohnúť. Nadin priateľ, študoval na inej fakulte, nám avšak riešenie povedal ihneď. A na otázku, ako na to prišiel, prišiel s jednou geniálnou metódou, ktorú v podobných situáciach aj ja použijem:
„Kuknem a vidím!“

Hríbo

28.12.2018

pôvodne uverejnené na scifi.sk „Hríbo! Daj sem sviečku!“ kričí na mňa moja o pár rokov staršia sestra Monika. Ako každý rok, aj tento rok na Štedrý deň sme išli ja i moja sestra na viac »

Šaman

12.12.2018

Pôvodne uverejnené na scifi.sk ako poviedka na počkanie Bum. Bum. Bubny rytmicky bili. Tempo zrychľovalo, až rytmus ustal na dvestosedemdesiatich úderov za sekundu. Muž zatvoril oči. "Idem na viac »

Výťah

28.11.2018

Pôvodná verzia je v súťaži Ohnivé pero 2018, jesenné kolo. Zvuk výťahu zanikal v pracovnom ruchu vstupnej haly policajného inšpektorátu. Spletenec nôh sa rozmotával rôznymi smermi a nechával viac »

NAKA

Na Spiši zasahovala NAKA, objasnila starú vraždu mafiánskeho bosa

22.01.2019 16:05

Zaisťovacie úkony súviseli so 17 rokov starou vraždou Emila Novotného, ktorý vtedy vládol podsvetiu v Spišskej Novej Vsi.

Robert Kaliňák (Smer)

VIDEO: Je to čistý hon na čarodejnice, hovorí Kaliňák o výhradách ku Glváčovi

22.01.2019 15:40

Robert Kaliňák (Smer) po rokovaní vedenia Smeru povedal, že s obvinenou Alenou Zs. komunikovali mnohí politici. Upozornil napríklad na Daniela Lipšica.

tunel Višňové, diaľnica D1

Výstavba diaľnice pri Žiline zamrzla

22.01.2019 15:31, aktualizované: 16:32

O tom, čo s tunelom Višňové, sa rozhodne do konca februára. Ministerstvo hľadá spôsob, ako dokončiť stavbu do roku 2023, kým sú k dispozícii európske fondy.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 48416x
Priemerná čítanosť článkov: 452x

Autor blogu

Kategórie