Založ si blog

Mecanique(1)

Alica sa presúvala stredovou uličkou. Sebaistý úsmev pohrával na jej perách. Jej hnedé rovné vlasy po plecia čiastočne prekrývali ľavé oko. Nebola extra kráska aj vďaka predhryzu, ktorý zvýrazňovali predné zuby. Vo svojich dvadsiatychsiedmich rokoch mala skoro 80 kg, silné ruky i nohy. Nebola nikdy štíhla, boky jej mierne vystupovali. Oblečená bola v čiernych montérkach, ktoré skôr pripomínali športové nohavice. Sýtozelené tričko malo na srdci logo Diamond Mechanics. Ale jedného dňa jej tam kamarátka napísala: Je suis MECANIQUE.

R&T  bola firma kde chodila kontrolovať výrobky.

„Alicka má asi malé normy, že?“ oslovila ju majstrová. Alica akurát kývala kamarátke, ktorú už dávnejšie nevidela.

„Môžete ich zvýšiť akokoľvek, ja skontrolujem aj tak o sto kusov viac,“ reagovala Alica. Verila si, nápis ktorý nosila sa stal jej krédom. Ale akákoľvek iná norma by ublížila ostatným kolegom či kolegyniam.

Skončila aj dnes o hodinu a pol ako obyčajne. Autom sa odviezla do neďalekého mesta, kde bývala roky sama. Už po schodoch vyšla ťažko. Ruka sa jej začala silno triasť, že sa nemohla trafiť do kľúčovej dierky. Posledné,  na čo si neskôr v nemocnici spomenula, bolo, že sa jej podlomili kolená a ako jačala.

„Pani, vaša dcéra dostala dosť silný záchvat osteoporozy. Aj keď je to dedičné, práca to len urýchlila,“ vypočula si tieto slová. Ešte dva mesiace sa snažila dostať do normálu. Zrazu, nečakane zazvoní zvonček. Pomaly, dengľavo otvorí.

„Dobrý deň, Alicka.“

„Dobrý pán Rzyňo. Priniesli ste mi ďalšie papierové poďakovanie?“

Pán v obleku a kravate sa náznakovite pousmial. Rukou naznačil že chce ísť dovnútra. Chvíľu trvalo než sa hrkotajuca retiazka odopla a Rzyňo vstúpil.

Všade bol neporiadok. Papier z R&T bol čiastočne zasypaný smeťami. Pán Rzyňo si až teraz uvedomil, aké to bolo trápne.  Na koberci, podlahe i dlaždiciach boli škvrny. Od nápojov či kúskov jedla. Okno bolo pri kľučke puknuté a z koša na smetí bola kopa špiny. Vodu si otvoril radšej sám a nalial si ju do obitej šálky. Než si sadol, vyskúšal či sa od škvŕn nezašpiní.

„Mama mi sem chodí poupratovať, ale minulý týždeň bola chorá. Tento týždeň musí v robote nadrábať.“

„Potrebujeme vašu pomoc Alicka.“

„Choďte mi do kelu s tou  vašou Alickou. Nedokážem sa poriadne postarať ani sama o seba.“

„Prosím…“

„Odíďte!“

„ale ani neviete…“

„A ani vedieť nechcem,“ francúzska barla ukazovala smer k  dverám.

Bradatý muž sa postavil a pomaly odišiel. Tvár mal červenú a zatínal pery. Obočie mal zmraštené.

„Zdravím,“ ani nie za päť minút zazvonil mobil a v ňom žoviálne Šaňo. Aj napriek hranej veselosti bolo cítiť, že je vystrašený. „Volal mi pán Rzyňo. RTF vrátilo poslednú dodávku materiálu. Ak im ju večer o siedmej R&T nevyexpedujú bezchybné kusy tak každá hodina prestoju ich vyjde tridsať tisíc eur.“

„Tak nech si to sami skontrolujú.“

„RTF požadujú lístok Diamond Mechaniks. Špeciálne s tvojím podpisom. Navyše dostali by sme pokutu za nedodržanie zmluvy vo výške stopercent spôsobenej škody.“

„Tak pošlite Viktorku.  Alebo Petru. Prípadne Tea. Manželia Spevní nemôžu?“

„Zavárajú. A ostatní…,“ Šaňo sa na chvíľu pomlčal. Bolo cítiť zaváhanie. „Pán Rzyňo  vám cestou vysvetlí. Tak dalo by sa vám do polhodiny?“

„Neviem či stíham vôbec polovicu.“

„To sa s tým netrápte. Dohodneme sa, že urobíte polovicu a tú im o siedmej zaveziem. A tú druhú dohliadnete na ich zamestnancov.  Môže byť?“

„Skúsim ale nič nesľubujem. Do polhodiny som teda dole. Čo by som pre Diamond Mechaniks neurobila, “ dodala nakoniec cynicky Alica.  Položila mobil a išla sa prichystať do roboty. Zhruba o dvadsať minút už bola v aute.

„Viete,“ začal pán Rzyňo, “ po vašom odchode sme na odporúčanie našej majstrovej zdvihli normu zo 700 na 1050. Problém bol v tom, že vaše kolegyne z Diamondu to alebo nestíhali alebo prehliadali chyby. Znížili sme potom normu na 900 ale nepomohlo to už. Vaše kolegyne už odmietali sem chodiť, nehovoriac o strachu, aby sa im nestalo to čo aj vám.“

„Ak som niekedy niečo dokázala, bolo to aj vďaka podpore a ochote vašich zamestnankýň. Bez ich pomoci by mi to len ťažko išlo.“

Alica bola ticho. Tušila, že zdvihnutie normy bude mať zlé dôsledky. Ruky sa jej triasli. Barla hrkotala. Asi za pästnásť minút dorazili do R&T. Brána sa otvorila a vošli do areálu firmy. Zastavili pri skladových dverách. Ako sa len Alica napočúvala od majstrovej že tadiaľ nemá chodiť.

Pomaly prešla uličkou  popri sklade a okolo kuchynky. Zahla doľava a popri šatniach a strojoch predvýroby prešla k nádrži s vodou, kde si tradične napustila vodu. Fľašku s vodou podala Rzyňovi, aby sa jej lepšie išlo. Potom prešla do kancelárie vpravo za vodovou nádržou.

„Dobrý deň,“ pozdravila majstrovú. Veselým výrazom sa snažila zakryť svoje bolesti. Jej sebaistota však bola na bode mrazu.

„Á, pani mechanická! Dobrý. Predsa vás len zavolali?“ pohŕdavý tón ju ranil.

„Áno!“  zmohla sa len na túto odpoveď.

„Máte to tam prichystané. 9000 kusov.“

„A čas?“

„Desať hodín. 900 kusov na hodinu,“ majstrová  to oznámila ako úplnú samozrejmosť. Alicu až zakolísalo.

Netrúfala si ani na tristo kusov za hodinu.

Z kancelárie išla rovno. Naľavo predvýroba, napravo výroba. Cestou iba odpovedala na pozdravy. Ale ako ľudia zistili, že sa vrátila, tak zdvíhali iba hlavy. Pohľad na vedúceho kvality ich odrádzal od toho, aby prišli osobne.

Stredová križovatka a  prvý box vpravo bol jej. Pripravené mala dve palety, každá po tridsať krabíc. Jej dnešná norma. Sadla si na vyvýšenú stoličku a vysvetlila Rzyňovi, že bude potrebovať asistenta, ktorý jej nachystá krabice na kontrolu a bude odnášať skontrolované.

Aj sa tak stalo. Zobrala bielu fixku, prázdnu krabicu postavila pred seba a plnú na kolená. Zelené lístky Diamond mechaniks a presun krabíc mal na starosti asistent.

Prvá hodina prešla a skontrolovala iba 450 kusov. Cez druhú hodinu spravila 600. Spomenula si na časy keď začínala 750 kusmi a počas smeny urobila aj 1350 za hodinu.

Po druhej hodine si dala krátku prestávku. Hneď prišla majstrová.

„Zostáva vám 8000 kusov a vy odpočívate? Som vám tu na srandu?“

„Zdravotná prestávka.“

„Nevraveli ste, že ste schopná prekročiť akúkoľvek normu aspoň o sto?“

„áno,“ povedala Alica. Sklopila hlavu.

„Zostáva vám 8000 kusov na  osem hodín. Norma sa vám zvyšuje na 1000 kusov na hodinu,“ majstrová sa zamračila.

Tri hodiny pred koncom zostávalo Alici 3000 kusov. Alica už mala problém odsedieť na stoličke. Tu však prišiel pán Rzyňo.

„Alicka, práve volali z RTF. V jednej z minulých expedícii poslal prázdne boxy. Zostávajúce množstvo im vydrží na dve hodiny. Dalo by sa vám robiť rýchlejšie, prosím vás?“

Alicka neodpovedala. Zdvihla hlavu plnú sĺz. Zavzlykala a zostúpila zo stoličky. Hrkotajúc barlou a s častým odpočívaním prešla k nádrži s vodou. Vytiahla kávu a  otvorila fľašku. Cestou všetko stichlo a každý sledoval Alicku. Ruka sa jej triasla. Každá z troch lyžičiek sa jej zakaždým čiastočne vysypala. Zrazu si uvedomila ticho a aj to, že ju každý sleduje.

„Robte! Pracujte! Čo ste nevideli zdegenerovaneho kripla?“ kričala. Počas kriku dobehol pán Rzyňo a všetkých nabádal k robote.

Hríbo

28.12.2018

pôvodne uverejnené na scifi.sk „Hríbo! Daj sem sviečku!“ kričí na mňa moja o pár rokov staršia sestra Monika. Ako každý rok, aj tento rok na Štedrý deň sme išli ja i moja sestra na viac »

Šaman

12.12.2018

Pôvodne uverejnené na scifi.sk ako poviedka na počkanie Bum. Bum. Bubny rytmicky bili. Tempo zrychľovalo, až rytmus ustal na dvestosedemdesiatich úderov za sekundu. Muž zatvoril oči. "Idem na viac »

Výťah

28.11.2018

Pôvodná verzia je v súťaži Ohnivé pero 2018, jesenné kolo. Zvuk výťahu zanikal v pracovnom ruchu vstupnej haly policajného inšpektorátu. Spletenec nôh sa rozmotával rôznymi smermi a nechával viac »

Robert Kaliňák (Smer)

VIDEO: Je to čistý hon na čarodejnice, hovorí Kaliňák o výhradách ku Glváčovi

22.01.2019 15:40

Robert Kaliňák (Smer) po rokovaní vedenia Smeru povedal, že s obvinenou Alenou Zs. komunikovali mnohí politici. Upozornil napríklad na Daniela Lipšica.

tunel Višňové, diaľnica D1

Érsek: Zhotoviteľ nevie úsek D1 s tunelom Višňové dokončiť

22.01.2019 15:31

O tom, čo s tunelom Višňové, sa rozhodne do konca februára. Ministerstvo hľadá spôsob, ako dokončiť stavbu do roku 2023, kým sú k dispozícii európske fondy.

Anton Hrnko, poslanec SNS.

Okolnosti pri vyšetrovaní vraždy novinára pripomínajú diktatúru, hovorí Hrnko

22.01.2019 15:10

Niekoľko týždňov unikajú informácie z vyšetrovacieho spisu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Prečo sa tak deje?

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 48412x
Priemerná čítanosť článkov: 452x

Autor blogu

Kategórie