Založ si blog

Leto

Všetci sedeli okolo ohňa, keď večer sadal na ich hlavy. Lovci občerstvovali ženám uši zážitkami z lovu, deti sa zhŕkli pri veľkej kožušine medveďa odpočívajúcej natiahnutej nad zemou. Náčelník si už robil zálusk, maco nevyzeral byť starý.
Kúsok od neho si na jednej z labiek pochutnával šaman. Bol to starší muž, snáď možno aj tridsať rokov mohol mať. Šedivé riedke vlasy boli ozdobené všakovakím perím, dlhá brada belela sa pod náporom veku. Na krku mu visel náhrdelník, ktorý posleddných pár okamihov hral rôznvmi farbami.
„Bohovia ma volajú! Ustúpte!“ rázny hlas ohlušil okolosediacich. Nejaký chlapec mu podal palicu s červeným kameňom na konci, bol to dar od bohov. Šaman ju mával o seba opretú, ale keď si ukrajoval pazúrikovým nožom labu, drgol do nej a tá sa zviezla do prachu pri jeho nohách.
Šaman sa oprel o túto palicu a postavil sa. Ľudia okolo neho sa stiahli, no keď uvideli, že nad šamanom spočinul mrak, utiekli od neho preč. Starý muž zdvihol ruky k nebu a jeho palica mierila smerom k stredu mraku. Červený kameň zasvetielkoval. Muža pohltil svetelný valec a keď zahrmelo, ľudia nevedeli ktorým smerom utekať.
„Rubeš, ty ľudský červ. Myslíš si, že keď budeš striedať ľudské kmene, tak ťa nenájdeme?“
„Nie, mocní bohovia. Hľadám pre vás len tie najkrajšie obete.“
„Vážne?“
„A našiel som pre vás neskutočne krásnu dievčinu.“
„Tak ju priveď k Magickým vodopádom a tam ťa bude čakať tvoja odmena, sladký nektár, ktorý ťa na chvíľu znova zavedie na prechádzku rajskými záhradami.“
„Ako prikážete!“
Svetlo zmizlo. Starec zložil ruky, a mrzuto sa popozeral okolo seba, ako to len vysvetlí najstaršiemu. Keď však mrak zmizol, ľudia pomaly prichádzali naspäť. Po celodennnej námahe boli poriadne hladní a mrak ich odohnal aj od zdroja tepla. Leto končilo, večery bývali už chladnejšie.
„Čo chceli bohovia, šaman?“ ozval sa najstarší.
„Tvoju dcéru!“ úlisny hlas sprevádzal pohyb ruky do boku. Červený kameň krátko zasvietil a červené svetlo odhodilo silného muža tým smerom.
Oči najstaršieho aj ústa sa otvorili, celý zbledol.
„Než sa mesiac naplní, vyrazíme na cestu!“ šaman dobre vedel, že bohom a jeho palici sa odporovať nedá. Raz ho v jednom kmeni chceli obrať o palicu, no z čista jasna mužov spálil oheň zo slnka. Celá tá príhoda sa niesla krajom, a starší kmeňov mu neodporovali. On tak mohol privádzať bohom živé obete, a oni mu za to dávali sladký nektár, ktorý keď požil, jeho myseľ cestovala mýtickými krajinami a on si tej cesty užíval.
Teraz si však užíval medvediej labky, z ktorej stekal tak chutná masť, ktorej chuť znásobovala vidina nektáru.

Keď dievča prešlo tunelom za vodopádom, objavila sa v dlhej úzkej chodbe. Celá sa triasla, bola bledá a všetko sa jej zdalo také čudné. Aj jaskyňa, ktorou vošla k bohom bola nezvyčajne biela a osvetlená malými slniečkami. Bála sa aj toho ticha, keď prestala počuť vtáky, či šuchot trávy. A tam v diaľke stáli bohovia, čo im ona teraz povie?
„Vitaj!“ nie, nebol to hromový hlas, ktorý ona čakala, ale normálny mužský hlas, len znel cudzo.
Chcela vyjachtať, no roztrasené pery jej nedovolili nič povedať. Kľakla si, natiahla ruky, a predklonila sa, no omdlela.
Akonáhle otvorila oči, uvidela obrovské slnko a vedľa nich tváre.
Nie, to nemôže byť pravda, oni sú ako ona. Len… len… len tak snehovobieli a hladkí ako hadi.
Hlava jej klesla a jej telo pohltilo silné svetlo.

„Vidíš, kamoš!“ začal neskôr ten menší z nich, „hovoril som ti, že to bude dobrý biznis. Prejdeme si takto všetkých našich pasákov, s touto časovou mašinou to bude otázka pár dní, než si ich všetkých pozbierame. Už to vidím, tie nápisy ako budú ľudia chodiť. Ženy i muži. Všetky sú uložené v pamäti tejto lode, ktokoľvek sa môže virtuálne pripojiť. Môžu si diskrétne užívať sex a ich manželky ich za to nebudú moc viniť z nevery. Proste hrali virtuálnu hru. To že sú to dievčatá originál z ich doby? No koho by to napadlo.“
Väčší kamoš sa len usmieval, v duchu totiž rátal peniaze. A keď bude mať aj on chuť, tá praveká náná poslúži aj jemu.

Hríbo

28.12.2018

pôvodne uverejnené na scifi.sk „Hríbo! Daj sem sviečku!“ kričí na mňa moja o pár rokov staršia sestra Monika. Ako každý rok, aj tento rok na Štedrý deň sme išli ja i moja sestra na viac »

Šaman

12.12.2018

Pôvodne uverejnené na scifi.sk ako poviedka na počkanie Bum. Bum. Bubny rytmicky bili. Tempo zrychľovalo, až rytmus ustal na dvestosedemdesiatich úderov za sekundu. Muž zatvoril oči. "Idem na viac »

Výťah

28.11.2018

Pôvodná verzia je v súťaži Ohnivé pero 2018, jesenné kolo. Zvuk výťahu zanikal v pracovnom ruchu vstupnej haly policajného inšpektorátu. Spletenec nôh sa rozmotával rôznymi smermi a nechával viac »

Robert Kaliňák (Smer)

VIDEO: Je to čistý hon na čarodejnice, hovorí Kaliňák o výhradách ku Glváčovi

22.01.2019 15:40

Robert Kaliňák (Smer) po rokovaní vedenia Smeru povedal, že s obvinenou Alenou Zs. komunikovali mnohí politici. Upozornil napríklad na Daniela Lipšica.

tunel Višňové, diaľnica D1

Érsek: Zhotoviteľ nevie úsek D1 s tunelom Višňové dokončiť

22.01.2019 15:31

O tom, čo s tunelom Višňové, sa rozhodne do konca februára. Ministerstvo hľadá spôsob, ako dokončiť stavbu do roku 2023, kým sú k dispozícii európske fondy.

Anton Hrnko, poslanec SNS.

Okolnosti pri vyšetrovaní vraždy novinára pripomínajú diktatúru, hovorí Hrnko

22.01.2019 15:10

Niekoľko týždňov unikajú informácie z vyšetrovacieho spisu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Prečo sa tak deje?

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 48413x
Priemerná čítanosť článkov: 452x

Autor blogu

Kategórie