Založ si blog

Di Trevi

Sympatická žena v strednom veku sa približila pomaly k fontáne Di Trevi. Táto rímska fontána prešla rôznymi zmenami no jej baroková podoba až doteraz pretrvávala. Stála vraj na mieste kde sa kedysi spájali tri cesty. Žena, s bledšími vlasmi ale nie blondína bola oblečená v peknom bežovom kostýme s blúzkou podľa poslednej talianskej módy. O čosi vyšší, tmavovlasý, muž jej povedal pár slov a odišiel smerom k nedalekému námestiu. Žena čosi hľadala po vreckách a keď to nenašla tak otvorila elegantnú kabelku podobnej farby ako bol kostým. Prehľadala ju celú a nakoniec vytiahla penaženku. Žiadnu mincu však nenašla. Vytiahla teda najmenšiu bankovku a obzerala sa, či niekde na okolo neuvidí otvorený obchodík. Bolo však skoro a vzduchom sa niesla vôňa čerstvo upečeného pečiva. Na ulici sa objavili prví ľudia, no žena nenabrala odvahu aby niektorého oslovila. Prvé autá narúšali ticho ktoré tu bolo pred chvíľou.

„Páči sa!“ oslovil ju muž, možno niečo cez tridsať mohol mať. Bol v športovom tričku pripomínajucom fanúšika miestneho tímu a v kraťasoch. Celkove pripomínal skôr nejakého futbalového hráča. Z vrecka na kratasoch vytiahol mincu a podával ju žene. Jemne sa usmial.

Žena opätovala úsmev a váhavo si ju zobrala. Kývla hlavou, že ďakuje. Rýchlo ju však hodila do fontány.

„Pekne je tu!“ muž ju oslovil ako prvý. Popritom zhlboka dýchal. Spotená tvár prezradzovala rýchly beh.

„Ano. Nádherne!“ slabo, ale ešte počutelne odpovedala žena. Nebola si istá, či si to muž hovorí pre seba alebo jej.

„Tak sa tu určite vrátite!“ usmial sa muž a kývnutím hlavy odbehhol k stánkom plným čerstvej zeleniny. Pomedzi ne prešiel a potom zmizol žene z dohľadu. až keď počula v diaľke piskanie z lode, uvedomila si, že ešte stále je pri fontáne a pozerá za neznámym bežcom.

Ráno, len tak zo zvedavosti si privstala a tiež modne oblečená bola pri fontáne. Bežec ešte zdi.alky zakýval, keď ju uvidel.

„Krásne dobre ráno! Nevravel som?“ začal muž.

Žena sa milo pousmiala. Nevravela nič. Bežec sa vydýchal a žena sa snažila pozerať kam zabočil za stánkami. Na dalši den sa aj ona športovo obliekla a v takej istej dobe čakala bežca.

„Môžem sa pridať?“ trasľavo sa opýtala žena bežca. Usmiala sa a bežec sa usmial a prikývol tiež. Žena za mužom nestačila, ale po pár dnoch si zvykla na jeho tempo a dokázala ho čoraz dlhšie sledovať. Ale vždy za mostom cez Tiber sa jej stratil, aj keď po ten most častokrát spomalil aby ho dobehla a spolu bežali.

Raz, bežali okolo mapy Ríma, tak jej ukázal trasu od mosta pri ktorom sa jej vždy stratil, asi sedem a polkilometrový okruh. Aj sa snažila pár dni dávať pozor kde zmizne, ale bála sa, lebo bola v Ríme len na návšteve a nechcela zablúdiť.

Moc sa nerozprávali, len na určitých miestach jej ukázal nejaké pamiatky.

Ked jej končila návšteva, brat jej chcel ukázať Vatikán. Prešli známym mostom, ale dalej išli opačným smerom ako jej bežne zmizol záhadný bežec. Zastavili sa na svätopeterskom námesti, pozreli pamiatky, odkiaľ žehná pápež ludom. Ako sa vracali v jednom kostole akurát končila omša. Nakukla dnu, nebola veriaca len zvedavá, čo sa deje vo vnútri. Predtým zvonili zvony a myslela si že niečo dôležité. Potichu aby nerušila potlačila dvere. Vkročila dnu do tohto tichého chladu. Počula spevavý mužský hlas. Podišla bližšie a v úžase otvorila ústa.

Vpredu stal bežec oblečený ako knaz. Rukou značil kríž. Kedže svojou nevedomosťou spôsobila chaos, a zvedavosť ju tlačila bližšie ku oltáru, všimol si aj on ju. Odišiel dnu a vtedy si žena obzerala kostol zvnutra. Po chvíľke vyšiel prezlečený knaz, teraz v čiernej sutane, a pristúpil k žene. Natiahol ruku a na čelo jej naznačil krížik. V latinčine jej tíško požehnal.

Darček

14.12.2017

Neveľké vlny lenivo oplachovali piesočnatú plaž. Ospalé slnko sa pomaly ponáralo do tichého mora hladkajúc malými lúčmi túto mokrú perinu. Zaľúbená dvojica otláčala svoje prsty do ligotajúceho viac »

Neskoro

20.11.2017

Neskoro Žena stepovala pred ubytovňou. Drobné kvapky dopadali na kapucnu a stekali cez plecia na chrbát. Para pri výdychu sa pomaly rozplývala. "Konečne. Meškaš," ženina výčitka neznela tak viac »

Láska

20.11.2017

Láska Láska je oheň divoký Ktorý ti srdce spaľuje Má na teba nároky Než ti pohľad zmaľuje Všetko stráca cenu Všetko ide bokom Či pre muža a či ženu Láska sa stáva bohom Než napíše viac »

piloti, Rusko

Sýria: Rusi sa sťahujú, USA ostávajú

17.12.2017 20:06

Američania sa z blízkovýchodnej krajiny stiahnuť nateraz neplánujú, chcú najprv zničiť radikálov z Islamského štátu.

cert

Čerti pochodovali Piešťanmi, ľudia boli nadšení aj nahnevaní

17.12.2017 19:50

Približne štyridsať čertov v desivých maskách vykročilo Piešťanmi krátko po štvrť na šesť večer.

Rusko, FSB

Teroristický útok v Petrohrade zmarili informácie od CIA, Putin poďakoval Trumpovi

17.12.2017 18:07, aktualizované: 18:54

Atentátnici plánovali útok na katedrálu v druhom najväčšom ruskom meste, po informáciách od CIA ich ruské úrady zadržali.

lekaren, liek, choroba, lieky

Štátny ústav pre kontrolu liečiv sťahuje z trhu niektoré šarže lieku Endiex

17.12.2017 17:06

Dôvodom stiahnutia niektorých šarží lieku z trhu je podozrenie na možnú prítomnosť cudzorodých častíc v lieku.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 6260x
Priemerná čítanosť článkov: 93x

Autor blogu

Kategórie