Založ si blog

Praženica

Môj mlsný jazýček sa začal zalizovať, keď v kuchárskej knihe uvidel nádherné vyzdobenú fotku obyčajnej praženice. Slinky sa hneď začali zbiehať.

Prepadnem teda malú chladničku. Beriem tri vajíčka ako rukojemníkov a posledné zbytky pražskej šunky ako chuťovú podporu. Jarná cibuľka sa chytí do závesu, že šunku ona veru neopustí.

Na zapnutej platničke pripravujem kúpeľ šunke, ako vaňu použijem plechový kastról, nakrájaná šunka sa bude plahočiť na troche oleja. Spoločnosť jej bude robiť vyzlečená cibuľka, bude to pikantná sauna, primerane osolená a okorenená.

Než budú v kastrólovej saune horúce momenty, idem pripraviť vajíčka. S tými sa zahrám „baram-baram-buc“, dávam pozor, aby som ich neobohatil bielohnedým vápnikom. Tretie vajce má tvrdú hlavu. Raz ťuknem o stôl, druhý raz o linku. Prečo sa musí zrovna teraz prejaviť moja svalovica z plávania? Beriem nôž, ktorý použijem ako gilotínu. Šmah. V ruke držím roztečené vajíčko. Rýchlo, aby nenasiaklo mojou krvou, cítim totiž štípanie mojej dlane,  ho hodím k ostatným kamarátom. Pripravená vidlička spustí čoro-moro. Pár malých zrniečok soli skáče do tejto miešaniny. Ej, veru, to bude kúpeľ!

Vo vhodnej chvíli túto lávovožltú kúpeľ primiešam k šunke ako bielkovinový zábal.

Divoké zvonenie oznamuje hovor s kamošom. Machrujem, že viem aj telefonovať, aj robiť vírivku v kastróle. Kamoš požaduje info, ktoré mám v obývačke. Idem tam, no chvíľu trvá, než to nájdem. S mobilom v ruke sa mi totiž ťažko hľadá.

„Fúj!“ uhoľnatý smrad ma prinavracia do hry o praženicu. Trielim do kuchyne, kamoša posielam do hája a hádžem mobil nechtiac do drezu, lebo tam odskočil, keď som mu určil miesto na linke.

Počas orientačného behu kuchyňou si dávam chňapku, v otočke pred sporákom beriem kastról a druhou rukou lovím mobil, ktorý uskakuje ako slizká ryba. Stihnem ho však vybrať na stôl a vodopád studenej vody už chladí kastról.

Do kastrólu sa bojím nazrieť. Podľa nosa totiž viem, že na večeru bude iba suchý chlieb. Čo už! Druhý raz radšej stíšim zvonenie na mobile.

Šaman

12.12.2018

Pôvodne uverejnené na scifi.sk ako poviedka na počkanie Bum. Bum. Bubny rytmicky bili. Tempo zrychľovalo, až rytmus ustal na dvestosedemdesiatich úderov za sekundu. Muž zatvoril oči. "Idem na viac »

Výťah

28.11.2018

Pôvodná verzia je v súťaži Ohnivé pero 2018, jesenné kolo. Zvuk výťahu zanikal v pracovnom ruchu vstupnej haly policajného inšpektorátu. Spletenec nôh sa rozmotával rôznymi smermi a nechával viac »

Parkovanie

06.11.2018

Ako každý deň, aj dnes večer som sa vybral na menší nákup do obchodu. Už začínalo byť šero, keď som sa blížil k obchodu. Na neďalekom parkovisku drobné auto naštartovalo a cúvaním sa viac »

Mochovce, elektráreň

Tretí blok Mochoviec podstúpi dôležitú skúšku

16.12.2018 13:45

Slovenské elektrárne pokračovali s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce aj počas jesenných dní.

Kažimír

Kažimír: Vyrovnaný rozpočet si môžeme dovoliť aj s istými rezervami

16.12.2018 13:21

Víťazmi rozpočtu na rok 2019 sú podľa ministra financií rezort obrany a zdravotníctva.

Pavel Brunovský

Vo veku 84 rokov zomrel matematik Pavel Brunovský

16.12.2018 12:48

Matematik a vysokoškolský pedagóg, profesor Brunovský zomrel po ťažkej chorobe.

mäso, nákupy, hydina, supermarket

VIDEO: Lesk a bieda potravín, zahraničné valcujú domáce

16.12.2018 12:00

Obchod s potravinami čaká zlatý vianočný týždeň. A práve teraz sa ukazuje lesk aj bieda ponúkaných potravín - prevahu majú dovážané výrobky nad domácimi.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 106
Celková čítanosť: 45309x
Priemerná čítanosť článkov: 427x

Autor blogu

Kategórie