Založ si blog

Praženica

Môj mlsný jazýček sa začal zalizovať, keď v kuchárskej knihe uvidel nádherné vyzdobenú fotku obyčajnej praženice. Slinky sa hneď začali zbiehať.

Prepadnem teda malú chladničku. Beriem tri vajíčka ako rukojemníkov a posledné zbytky pražskej šunky ako chuťovú podporu. Jarná cibuľka sa chytí do závesu, že šunku ona veru neopustí.

Na zapnutej platničke pripravujem kúpeľ šunke, ako vaňu použijem plechový kastról, nakrájaná šunka sa bude plahočiť na troche oleja. Spoločnosť jej bude robiť vyzlečená cibuľka, bude to pikantná sauna, primerane osolená a okorenená.

Než budú v kastrólovej saune horúce momenty, idem pripraviť vajíčka. S tými sa zahrám „baram-baram-buc“, dávam pozor, aby som ich neobohatil bielohnedým vápnikom. Tretie vajce má tvrdú hlavu. Raz ťuknem o stôl, druhý raz o linku. Prečo sa musí zrovna teraz prejaviť moja svalovica z plávania? Beriem nôž, ktorý použijem ako gilotínu. Šmah. V ruke držím roztečené vajíčko. Rýchlo, aby nenasiaklo mojou krvou, cítim totiž štípanie mojej dlane,  ho hodím k ostatným kamarátom. Pripravená vidlička spustí čoro-moro. Pár malých zrniečok soli skáče do tejto miešaniny. Ej, veru, to bude kúpeľ!

Vo vhodnej chvíli túto lávovožltú kúpeľ primiešam k šunke ako bielkovinový zábal.

Divoké zvonenie oznamuje hovor s kamošom. Machrujem, že viem aj telefonovať, aj robiť vírivku v kastróle. Kamoš požaduje info, ktoré mám v obývačke. Idem tam, no chvíľu trvá, než to nájdem. S mobilom v ruke sa mi totiž ťažko hľadá.

„Fúj!“ uhoľnatý smrad ma prinavracia do hry o praženicu. Trielim do kuchyne, kamoša posielam do hája a hádžem mobil nechtiac do drezu, lebo tam odskočil, keď som mu určil miesto na linke.

Počas orientačného behu kuchyňou si dávam chňapku, v otočke pred sporákom beriem kastról a druhou rukou lovím mobil, ktorý uskakuje ako slizká ryba. Stihnem ho však vybrať na stôl a vodopád studenej vody už chladí kastról.

Do kastrólu sa bojím nazrieť. Podľa nosa totiž viem, že na večeru bude iba suchý chlieb. Čo už! Druhý raz radšej stíšim zvonenie na mobile.

Darček

14.12.2017

Neveľké vlny lenivo oplachovali piesočnatú plaž. Ospalé slnko sa pomaly ponáralo do tichého mora hladkajúc malými lúčmi túto mokrú perinu. Zaľúbená dvojica otláčala svoje prsty do ligotajúceho viac »

Neskoro

20.11.2017

Neskoro Žena stepovala pred ubytovňou. Drobné kvapky dopadali na kapucnu a stekali cez plecia na chrbát. Para pri výdychu sa pomaly rozplývala. "Konečne. Meškaš," ženina výčitka neznela tak viac »

Láska

20.11.2017

Láska Láska je oheň divoký Ktorý ti srdce spaľuje Má na teba nároky Než ti pohľad zmaľuje Všetko stráca cenu Všetko ide bokom Či pre muža a či ženu Láska sa stáva bohom Než napíše viac »

piloti, Rusko

Sýria: Rusi sa sťahujú, USA ostávajú

17.12.2017 20:06

Američania sa z blízkovýchodnej krajiny stiahnuť nateraz neplánujú, chcú najprv zničiť radikálov z Islamského štátu.

cert

Čerti pochodovali Piešťanmi, ľudia boli nadšení aj nahnevaní

17.12.2017 19:50

Približne štyridsať čertov v desivých maskách vykročilo Piešťanmi krátko po štvrť na šesť večer.

Rusko, FSB

Teroristický útok v Petrohrade zmarili informácie od CIA, Putin poďakoval Trumpovi

17.12.2017 18:07, aktualizované: 18:54

Atentátnici plánovali útok na katedrálu v druhom najväčšom ruskom meste, po informáciách od CIA ich ruské úrady zadržali.

lekaren, liek, choroba, lieky

Štátny ústav pre kontrolu liečiv sťahuje z trhu niektoré šarže lieku Endiex

17.12.2017 17:06

Dôvodom stiahnutia niektorých šarží lieku z trhu je podozrenie na možnú prítomnosť cudzorodých častíc v lieku.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 6249x
Priemerná čítanosť článkov: 93x

Autor blogu

Kategórie