Založ si blog

Praženica

Môj mlsný jazýček sa začal zalizovať, keď v kuchárskej knihe uvidel nádherné vyzdobenú fotku obyčajnej praženice. Slinky sa hneď začali zbiehať.

Prepadnem teda malú chladničku. Beriem tri vajíčka ako rukojemníkov a posledné zbytky pražskej šunky ako chuťovú podporu. Jarná cibuľka sa chytí do závesu, že šunku ona veru neopustí.

Na zapnutej platničke pripravujem kúpeľ šunke, ako vaňu použijem plechový kastról, nakrájaná šunka sa bude plahočiť na troche oleja. Spoločnosť jej bude robiť vyzlečená cibuľka, bude to pikantná sauna, primerane osolená a okorenená.

Než budú v kastrólovej saune horúce momenty, idem pripraviť vajíčka. S tými sa zahrám „baram-baram-buc“, dávam pozor, aby som ich neobohatil bielohnedým vápnikom. Tretie vajce má tvrdú hlavu. Raz ťuknem o stôl, druhý raz o linku. Prečo sa musí zrovna teraz prejaviť moja svalovica z plávania? Beriem nôž, ktorý použijem ako gilotínu. Šmah. V ruke držím roztečené vajíčko. Rýchlo, aby nenasiaklo mojou krvou, cítim totiž štípanie mojej dlane,  ho hodím k ostatným kamarátom. Pripravená vidlička spustí čoro-moro. Pár malých zrniečok soli skáče do tejto miešaniny. Ej, veru, to bude kúpeľ!

Vo vhodnej chvíli túto lávovožltú kúpeľ primiešam k šunke ako bielkovinový zábal.

Divoké zvonenie oznamuje hovor s kamošom. Machrujem, že viem aj telefonovať, aj robiť vírivku v kastróle. Kamoš požaduje info, ktoré mám v obývačke. Idem tam, no chvíľu trvá, než to nájdem. S mobilom v ruke sa mi totiž ťažko hľadá.

„Fúj!“ uhoľnatý smrad ma prinavracia do hry o praženicu. Trielim do kuchyne, kamoša posielam do hája a hádžem mobil nechtiac do drezu, lebo tam odskočil, keď som mu určil miesto na linke.

Počas orientačného behu kuchyňou si dávam chňapku, v otočke pred sporákom beriem kastról a druhou rukou lovím mobil, ktorý uskakuje ako slizká ryba. Stihnem ho však vybrať na stôl a vodopád studenej vody už chladí kastról.

Do kastrólu sa bojím nazrieť. Podľa nosa totiž viem, že na večeru bude iba suchý chlieb. Čo už! Druhý raz radšej stíšim zvonenie na mobile.

Greetings from battlefield

20.03.2018

Quiet you still sit on the top of the hill Seeing fairway to the horizon, where does the bullet come from? There´s little time over here and cry is coming: "Oh, dear?" Question is from deep inside, But viac »

Alkohol

17.03.2018

mňa nadchol alkohol mne milý bol alkohol dokým som nerozbil paletu a pol

Starec

16.03.2018

Odišla tíško ako prišla romantika v diaľke stratená. Už len hádky, krik a pleš rokmi zošedivená. Zabehnuté koľaje, železný zvyk, škripot zubov a hlučný ryk, taniere obité starobou a viac »

Katalánsko väzni Jordi Sánchez

Jordi Sánchez stiahol kandidatúru na katalánskeho premiéra

21.03.2018 13:22

Sánchezova kandidatúra do funkcie predsedu katalánskej vlády bola problematická, pretože je ešte stále vo vyšetrovacej väzbe v Madride.

Ukrajina, Kyjev

Ukrajinská trať do NATO má prekážky

21.03.2018 13:00

Ukrajinské volanie po zblížení so Severoatlantickou alianciou naráža na maďarskú bariéru.

Jánošíkove diery,

Na Slovensko smeruje arktický vzduch, na severe a východe už slabo sneží

21.03.2018 12:55

Slovenskom prechádza v stredu nevýrazný studený front, za ktorým opäť prenikne nová dávka studeného arktického vzduchu.

nemocnica, zdravotná sestra, pacient, lekár

Sestry nechcú Kalavskú. Jej rozhodnutia ovplyvňujú záujmové skupiny, tvrdí komora

21.03.2018 12:29

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vyzýva Petra Pellegriniho, aby na post ministra zdravotníctva nenominoval štátnu tajomníčku Andreu Kalavskú.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 20838x
Priemerná čítanosť článkov: 240x

Autor blogu

Kategórie