Založ si blog

Odpustenie

V zámku cely sa ozval štrkot kľúčov. Väzenský dozorca sa snažil niekomu niečomu vysvetľovať, no i pri jeho snahe mať tlmený hlas som všetko počul.

„Zabil kamaráta. Kameňom mu viackrát prerazil lebku,“ dozorca otváral dvere, keď to dohovoril.

V šere som uvidel postavu muža. Celý čierny, široká fialová stuha bola prehodená cez obe plecia. Na jej oboch jej koncoch bol zlatý kríž.

„Farárko? Načo mi tu je farár?“ ohrnul som nos. „Choďte preč, páterko, ja sa spovedať nebudem!“

Kňaz nič nehovoril. Vošiel do môjho šera, kľúč sa otočil a zostali sme v tom tichu obaja. Čakal som tie prihlúplé reči.

„Nepočuli ste?“ zvýšil som hlas. „Choďte do riti, ja vám nebudem nič hovoriť. Zabil som ho, bastarda zkurveného  a čo? Nemal ma oklamať. Ja sa za to nehanbím!“

Stíchol som. Dozorca bol stále za dverami, určite počul môj krik. Možno otvorí dvere, a začne ma mlátiť, aby som náhodou páterkovi neublížil. Otvorilo sa okienko. Kňaz sa usmial na dozorca a zavrtel hlavou. Vo svetle som zbadal, že to je muž v najlepších rokoch. Nebol ustarostený, vrásky ešte zďaleka sa nehlásili. Pokojný. Sadol si na zem, kolená mierne pokrčil. V ruke sa mu objavil goráliky, pomaly ich začal preberať. Pery sa mu hýbali, darmo som stíchol, aby som počul, čo hovorí.  Určite tie jeho naučené básničky.

„Moja duša je černejšia než ten váš habit, páterko. Mne tie vaše riekanky už nepomôžu. Čo ste ma prišli uriekavať pre toho vášho Ježiša? Ja neverím v Boha! Keby Boh existoval, nezobral by mi toľko ľudí z môjho života. Keby tu bol, pomohol by mi stať sa lepším človek. Ľudia by sa nezrádzali, chlapi by držali slovo, a ženy? Ženy by nevyužívali mužov.“

Kňaz akoby nereagoval na moje reči. Vytáčalo ma to viac akoby mi tu kázal o Bohu.

„Keby bol Boh, nebolo by toľko utrpenia. Svet by bol plný lásky, tak ako to hovorí ten váš Ježiš.“

Ústa mi od hnevu klepotali viac. Žeby tie farárkové zaklínadla ma očarovali, a preto som bol tak ukecaný?

„Aj Louis, ten pankhart. Okradol ma o peniaze. A potom aj o priateľku. Ani jedno sa nedá odpustiť. Vy farárkovia furt hovoríte o odpustení, ale čo si mám nechať furt ubližovať? Každý musí zaplatiť za zlyhanie. Keď ľudia vedia, že im nič neodpustím, tak mi dajú pokoj.“

Kňaza to neprestávalo baviť. Ani mňa počúvať, ani modlikať sa.

„Určite ani vy by ste nikomu neodpustili. Rečí plno o odpúšťaní, ale určite ani vy by ste nikomu neodpustili.“

„Nemáš pravdu,“ pokojne sa ozval kňaz.

„Neverím vám. čo ste taký slaboch, že si necháte ubližovať? To ste taký blázon?“

„Keď som bol malý, tak som bol ako ty. Od seba a od každého som vyžadoval dokonalosť. Tiež mi ľudia ublížili. Kamarát splašil koňa, spadol som. Tiež som tu to nevedel odpustiť…“

„Ha! Nehovoril som? Ste taký istý človek, len sa hráte na dokonalých, ale sami dokonalí nie ste.“

„Neprerušuj ma. Odvtedy ma bolel krk. Otec so mnou chodil po všelijakých doktorov. Skúšali mastičky, odvary, masáže i čo ja viem, ešte čo. Už nebolo nádeje, že ma niekto vylieči. V kostole som postával pred spovednicou. Kňaz ma nechcel vyspovedať, dokým sa s ním nepoprechádzam vo farskej záhrade. Zaviedol ma k mladému stromu. Kázal mi naukladať na stromček kamienky, malé veľké, aké som len našiel. Strom sa začal ohýbať. Však ten strom sa zlomí, nebolí ho to? opýtal som sa kňaza. A vieš čo mi odpovedal?“

Kývol som nahnevane bradou. Neviem prečo ma to zaujalo.

„Každé tvoje neodpustenie je ako jeden kameň zavesený na tvojom krku. Ak chceš mať zdravý krk, musíš sa naučiť odpúšťať. Ak nie, tvoj krk sa zlomí. A dokým nebudeš ty odpúšťať ľuďom, ani oni tebe neodpustia.“

Kňaz opatrne vstal.

„Aj tebe odpúšťam, viem, že to nebola tvoja vina!“

Keď kňaz zmizol, zapozeral som sa malým otvorom von. Ozaj je odpustenie také dôležité? Ozaj môže mať odpustenie taký vplyv na krk človeka? Och, ako som len túžil žiť v dobrom vzťahu, možno som… mal naozaj odpustiť. Neskoro, ráno ma odvedú na šibenicu, už bude neskoro niekomu odpúšťať. Jedine sebe ešte môžem odpustiť, že som si za celý život neodpustil tie svoje zlyhania. Kiež by aj mne Boh odpustil, za to že som nedokázal odpúšťať druhým ľudom, ani jemu. Nie, nechcel som sa nikdy zmieriť s tým, čo sa dialo okolo mňa. Nie, neodpustil som ľudom ich nedokonalosť. Ani im, ani sebe.

Púštna láska

17.02.2018

Nahá leží v svojej kráse. On, kochá sa jej krivkami, jej vysokými, nízkymi pahorkami. Hladí ju po ryšavom vlase. Kochá, naberá sily, než príde moment ten. Sťa had sa plýži, bozkávajúc viac »

Zicherka

11.02.2018

"No čo, Monči, čo si zas vyviedla?" mama sa ma pýta, keď som už asi tretíkrát do nej drgla chrbtom pri hraní sa s bábikou. Sedela v kresle, popíjala kávu a ja som sa opierala o jej kreslo. viac »

Varenie piva

08.02.2018

„I-lo-ve-rock-n-roll...“ Janes Joplin sa melodicky ozýva z rádia. Slávnostne zahajuje môj obľúbený koníček, varenie piva. Hlasitosť nastavujem na päťdesiat percent. Myšlienky odrážajú viac »

Palestínčania Egypt

Abbás: USA už nie sú mostom

21.02.2018 10:00

"Je to izraelská strana, ktorá stojí za všetkými neúspešnými pokusmi o mierové rozhovory," vyhlásil palestínsky prezident Mahmúd Abbás.

ukrajina, kyjev, vojenská prehliadka, vojaci, porošenko,

Zákon neochráni Porošenka od trestu za genocídu, tvrdia donbaskí separatisti

21.02.2018 09:57

Predseda "najvyššej rady" Doneckej ľudovej republiky Pušilin vyslovil predpoklad, že zákon o reintegrácii Donbasu neochráni lídrov Ukrajiny od trestu.

specialny sud, specializovany trestny sud, pezinok,

Odmietli obžalobu na Kotlebovho poslanca Stanislava Mizíka

21.02.2018 09:54

Polícia ho obvinila zo zločinu výroby extrémistických materiálov, rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia, národa, rasy a presvedčenia.

Harley-Davidson - Jawa

EÚ pohrozila Američanom clami na bourbon či motocykle

21.02.2018 09:28

Európska únia hrozí Spojeným štátom odvetnými clami, ak sa americká vláda rozhodne zaviesť opatrenia obmedzujúce dovoz ocele.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 75
Celková čítanosť: 12117x
Priemerná čítanosť článkov: 162x

Autor blogu

Kategórie