Založ si blog

Maslo

Moje chuťové bunky začali štrajkovať. Začali sa dožadovať jemne solených maslových tyčiniek. Prečo nie, pomyslím si, a už hľadám na Googli recept. Pozapisujem si na papier potrebné veci, popritom rozmýšľam, či mám všetko v chladničke. Hups, na raňajky zmizla posledná časť masla, rozotretá na čerstvom chlebíku s rajčinami. Mrknem na hodinky, skáčem do topánok a prvou kozmickou upaľujem do supermarketu. Keď dorazím, vrátnik ma presviedča, že už je neskoro. Hodím psie oči, ide len o maslo.

Prebehnem cez predajňu ako veterná smršť, zastavujem až pri chladiacom pulte. Oči skáču z poličky na poličku. Kde, do kelu, je maslo? Predavačka vykukne spoza mraziarenských boxov. V jej očiach čítam otázku, že čo si prajem.

„Maslo!“ bezradne pokrčím plecami.

„Nemáme. Ale zoberte si  smotanu na šľahanie. Ak s ňou budete poriadne triasť, urobí sa vám maslo. Potom ho trochu osoľte, nech je chutnejšie.“

So záverečnou opúšťam obchod. Smotanu postavím na vrch stola.  Čo teraz? Z komôrky nesiem sklenený pohár ako vzácnu relikviu. Má viečko na závit. Ľahko sa zatvorí i otvorí. Zapínam rádio, a kým moderátor uvádza pesničku, ja opatrne prelievam smotanu do pohára. Prvé tóny pesničky rozohrávajú moje žilky. Chytám pohár, lambadu si nenechám újsť. Tancujem po kuchyni, pohár natriasam v rytme songu. Po pár minútach dotancujem, no smotana má chuť tancovať ďalej. V mysli si opakujem slová i melódiu. Točím sa okolo stolu ako na tanečnom parkete. Toreádor Karol, C´est la vie a keď sa natriasam v rytme La Copa de la Vida, tak pocítim, že v smotane je guča. Nenechám sa rušiť, a ešte dotancujem a lá Michael Jacskon, ktorý zakončuje tanečnú estrádu.

Opatrne sťa novodobá popoluška cedím maslo od srvátky. Na Maslo jemne zhadzujem bomby zo zrniečok soli. Kým ho nesiem do chladničky, moje prsty  prepadnú tú malú guču. Mňam. Nie,  maslové pečivo robiť nebudem. Odkrojím si chleba a zmyselne budem ujedať z mojej maslovej prvotiny.

Púštna láska

17.02.2018

Nahá leží v svojej kráse. On, kochá sa jej krivkami, jej vysokými, nízkymi pahorkami. Hladí ju po ryšavom vlase. Kochá, naberá sily, než príde moment ten. Sťa had sa plýži, bozkávajúc viac »

Zicherka

11.02.2018

"No čo, Monči, čo si zas vyviedla?" mama sa ma pýta, keď som už asi tretíkrát do nej drgla chrbtom pri hraní sa s bábikou. Sedela v kresle, popíjala kávu a ja som sa opierala o jej kreslo. viac »

Varenie piva

08.02.2018

„I-lo-ve-rock-n-roll...“ Janes Joplin sa melodicky ozýva z rádia. Slávnostne zahajuje môj obľúbený koníček, varenie piva. Hlasitosť nastavujem na päťdesiat percent. Myšlienky odrážajú viac »

Palestínčania Egypt

Abbás: USA už nie sú mostom

21.02.2018 10:00

"Je to izraelská strana, ktorá stojí za všetkými neúspešnými pokusmi o mierové rozhovory," vyhlásil palestínsky prezident Mahmúd Abbás.

ukrajina, kyjev, vojenská prehliadka, vojaci, porošenko,

Zákon neochráni Porošenka od trestu za genocídu, tvrdia donbaskí separatisti

21.02.2018 09:57

Predseda "najvyššej rady" Doneckej ľudovej republiky Pušilin vyslovil predpoklad, že zákon o reintegrácii Donbasu neochráni lídrov Ukrajiny od trestu.

specialny sud, specializovany trestny sud, pezinok,

Odmietli obžalobu na Kotlebovho poslanca Stanislava Mizíka

21.02.2018 09:54

Polícia ho obvinila zo zločinu výroby extrémistických materiálov, rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia, národa, rasy a presvedčenia.

Harley-Davidson - Jawa

EÚ pohrozila Američanom clami na bourbon či motocykle

21.02.2018 09:28

Európska únia hrozí Spojeným štátom odvetnými clami, ak sa americká vláda rozhodne zaviesť opatrenia obmedzujúce dovoz ocele.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 75
Celková čítanosť: 12128x
Priemerná čítanosť článkov: 162x

Autor blogu

Kategórie