Založ si blog

Maslo

Moje chuťové bunky začali štrajkovať. Začali sa dožadovať jemne solených maslových tyčiniek. Prečo nie, pomyslím si, a už hľadám na Googli recept. Pozapisujem si na papier potrebné veci, popritom rozmýšľam, či mám všetko v chladničke. Hups, na raňajky zmizla posledná časť masla, rozotretá na čerstvom chlebíku s rajčinami. Mrknem na hodinky, skáčem do topánok a prvou kozmickou upaľujem do supermarketu. Keď dorazím, vrátnik ma presviedča, že už je neskoro. Hodím psie oči, ide len o maslo.

Prebehnem cez predajňu ako veterná smršť, zastavujem až pri chladiacom pulte. Oči skáču z poličky na poličku. Kde, do kelu, je maslo? Predavačka vykukne spoza mraziarenských boxov. V jej očiach čítam otázku, že čo si prajem.

„Maslo!“ bezradne pokrčím plecami.

„Nemáme. Ale zoberte si  smotanu na šľahanie. Ak s ňou budete poriadne triasť, urobí sa vám maslo. Potom ho trochu osoľte, nech je chutnejšie.“

So záverečnou opúšťam obchod. Smotanu postavím na vrch stola.  Čo teraz? Z komôrky nesiem sklenený pohár ako vzácnu relikviu. Má viečko na závit. Ľahko sa zatvorí i otvorí. Zapínam rádio, a kým moderátor uvádza pesničku, ja opatrne prelievam smotanu do pohára. Prvé tóny pesničky rozohrávajú moje žilky. Chytám pohár, lambadu si nenechám újsť. Tancujem po kuchyni, pohár natriasam v rytme songu. Po pár minútach dotancujem, no smotana má chuť tancovať ďalej. V mysli si opakujem slová i melódiu. Točím sa okolo stolu ako na tanečnom parkete. Toreádor Karol, C´est la vie a keď sa natriasam v rytme La Copa de la Vida, tak pocítim, že v smotane je guča. Nenechám sa rušiť, a ešte dotancujem a lá Michael Jacskon, ktorý zakončuje tanečnú estrádu.

Opatrne sťa novodobá popoluška cedím maslo od srvátky. Na Maslo jemne zhadzujem bomby zo zrniečok soli. Kým ho nesiem do chladničky, moje prsty  prepadnú tú malú guču. Mňam. Nie,  maslové pečivo robiť nebudem. Odkrojím si chleba a zmyselne budem ujedať z mojej maslovej prvotiny.

Milujem ju

06.05.2018

Milujem ženu. Je to láska môjho života. Žena, ktorá ma za chvíľu bude nenávidieť a budem pre ňu ten najhorší na svete. Milujem na nej jej ženskosť. A i náhodným dotykom a bozkom na ruku viac »

Magicus

24.04.2018

Prvýkrát uverejnené v súťaži Ohnivé pero Q2 2016: https://www.fandom.sk/clanok/ohnive-pero-q2-2016-magicus Klop. Klop. Súdnou sieňou sa rozhostilo neúprosné ticho. Pred sudcom a porotou stáli viac »

Bomba

15.04.2018

"Už, už, už, ide Veruš!" detská radosť ohlasovala príchod malej loptošky k stajni. "Ešte nemôžeš," otecko ju nechcel pustiť. "Prečo?" "To nie je pre malé deti." "Ale ja som veľká," Vieročka viac »

cyklón mekunu

Cyklón Mekunu zasiahol Omán a Jemen. Hlásia obete aj nezvestných

26.05.2018 19:14

Živel si vyžiadal najmenej päť mŕtvych a vyše 30 ľudí je nezvestných.

počasie, burka, poprad

Prudké búrky zasiahli Poprad a komplikovali dopravu, zasahovali aj hasiči

26.05.2018 18:35

Ulice a cesty v meste zaliala voda, ktorá komplikovala dopravu. Zasahovať museli hasiči pri odčerpávaní vody a uvoľňovaní priepustov.

Rakúska polícia

Rakúsko: Polícia zadržala dvoch Slovákov podozrivých z brutálneho prepadu

26.05.2018 18:21

Násilníci prepadli 82-ročného muža v jeho dome, pričom postupovali "obzvlášť chladnokrvne".

joshua holt

Venezuela prepustila väzneného Američana, prijme ho Trump

26.05.2018 17:34

Prepusteným Američanom je Joshua Holt, ktorého zatkli a uväznili v roku 2016.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 101
Celková čítanosť: 29882x
Priemerná čítanosť článkov: 296x

Autor blogu

Kategórie