Založ si blog

Lojzko

„Ach jaj!“ vzdychol si Lojzko, keď okolo prešla od neho o hlavu vyššia kolegyňa, Anetka.

Aj ja som si pohundral. Lojzko vždy hýril vtipom, no odkedy sa objavila Anetka, tak sa zmenil na trpiacu hromadu. Aj jeho tradičnú šiltovku so širokým a vyhnutým šiltom si už nedával dole, aby sme si aj my mohli robiť zábavu z jeho plešiny. Hanbil sa teraz dvojnásobne.

„Počúvaj, Lojzko!“ oslovím ho s úsmevom na perách.

Lojzko spozornie. Vie už asi, čo bude nasledovať a púšťa do tváre sýtu červeň, určite začal s výrobou adrenalínu.

„Na povale som našiel…“ nestíham dohovoriť.

„… rebrík. Nie, nechcem ho kúpiť!“ vybafne nahnevane Lojzko.

Veľmi radi sme si ho doberali práve kvôli výške, odkedy do nášho tímu pribudla Anetka. Keď nie on, tak aspoň my z neho.

Lojzko zdvihne rúčku paleťáku a valí sa s hotovými výrobkami do skladu. Jeho oči ešte v diaľke hľadali dlhé rovné blond vlasy, ktoré patrili tej pevnejšej vyššej postave reagujúcej na meno Anetka.

Aj ja som sa pohol svojim smerom. Rozmýšľal som, prečo Lojzko za ňou nezájde a nepozve ju na malinovku cez prestávku, keď sa opačným smerom, ako odišiel Lojzko, ozval pri kotloch veľký krik. Aj ja som bol zvedavý. Rady kotlov vypúšťali nielen rôznofarebné výpary, ale aj veľkú horúčavu. Než prídem bližšie, zaregistrujem, že Lojzko beží ako o dušu.

„Odpadla! Pomôžte! Odneste ju!“ ozývali sa výkriky okolo blonďavej postavy. Nemusím prísť bližšie, podľa výkrikov odhadujem, že tu Anetku sklátilo. Kolegyne, čo s ňou robievali, vraveli už viackrát, že vôbec nepije.

Lojzko pribehne ako veľký hrdina. Trochu síce zaváhal, ale starosť o Anetku preváži nad poznámkami kolegov. Berie ju do náruče, ako keď ženích nesie svoju nevestu. Odfukuje, tvár navretá ako parná lokomotíva, tento raz od námahy, svaly napäté. Prvé kroky spravil, že by sa ani opilec za ne nehanbil. Ani by som neveril, že Lojzko je tak silný. Odchádzajú smerom do šatní. Majster prichádza a rozpúšťa náš snem.

Pár dní prešlo, keď sa Lojzko v šatni prihovoril. Úkosom na mňa najprv pozrel, ale vtipkovať som neplánoval. Potľapkal som ho po pleci.

„Rozmýšľal som,“ začal Lojzko zťažka,“ že by som šiel pozrieť Anetku.“

„A vieš, kde býva?“

Lojzko sa pousmial. Isto si pozrel adresu v dokladoch, kým prišla sanitka.

„Ale nieže odtiaľ utečieš akozbabelý pes! Kúp jej kvetiny, bonbonieru a nejakú drobnosť!“

Lojzko prikývol. Na druhý deň mi oznamuje, že to ale nezvládol. Kúpil jej len blahoželanie, nech sa skoro uzdraví. Nevyčítam mu to, sám viem, ako dokáže zaľúbenosť popliesť človeka.

Ďalší deň však pribehne veselý, hneď referuje ako dopadol:


´Prídem ti k schránke, a nejaký lístoček trčí von. Tak rozmýšľam – vezmem? nevezmem? Počujem balkónové dvere, ale vyjde taká stará tetka.

„Ná, ty si ten Lojsko, že? Anetka vravela, že máš ísť hore.“

Beriem lístok, Anetka mi tam ďakuje a pozýva na čaj.

„Otvoríte mi?“

„Ná, jasnačka.“

Upaľujem hore jak magor, ale keď zastanem hore, trasú sa mi kolená jak trasoritke chvost. Idem ti zaklopať a dvere sa mi otvoria pred nosom. Skoro ma šľahlo.

„Čau, Anetka. Všetko najlešpšie k meninám!“ vykríknem a usmievam sa jak debil.

„Poď dnu!“ volá ma.

Od radosti neviem, čo povedať.

„Ja, ja…“jachtal som. „Musím už ísť. Máme poobednú.“

„Dobre,“ tak milo sa usmiala. „A neprišiel by si o ôsmej? Pomohol by si mi odniesť nákup. Ty Ľudový orchester jednoduchej zábavy obyvateľstva.“

Zatvorím ústa. Zuby mi ešte teraz drkocú.´

Usmejem sa. Lojzkovi sa vracia chuť do života. Nie, rebrík mu spomínať nebudem. Pochválim ho, konečne sa pochlapil. Na Anetkinej poznámke o orchestri sa smejem až do konca smeny.

Lojzko mi však pripravil aj ďalšie prekvapenie. Keď ma preložili na inú pobočku, tak som sa vracal aspoň na jarmok. Už som odomykal moje auto, keď zbadám vysokú blond hlavu, a o hlavu nižšiu šiltovku. Nie,teraz nemôžem ísť preč. Zamknem auto, a rýchlym krokom obchádzam túto dvojicu. Pri reťazákoch ich zdravím.

„Ty, hele, bugalowe!“ priškrteným hlasom napodobňujem Lojzkov pozdrav.

„No jó, hele!“ Lojzko podobne vracia.

„Ako?“ pýtam sa tejto dvojice, ktorá sa drží za ruky, Anetka drží navyše balónik v tvare srdiečka a s trblietavým nápisom I LOVE YOU.

Lojzko sa ozrie na Anetku, obidvaja vyčaria priateľsky úsmev a Lojzko odpovie za oboch.

„Dobre, o dva mesiace budeme mať svadbu.“

Moje srdce poskočí a radostne obom podávam ruku.

Tanečník

16.01.2018

Keď sa zoznamujem s ľuďmi, zvyknem im hovorievať s úsmevom na perách, že som pochôdzkar. V skutočnosti som manipulant vo fabrike, pripravujem bedne a iné potrebné veci, aby ľudia mohli vyrábať. viac »

Spadnutý anjel(2)

08.01.2018

Anjelka ležala na dlažbe hradu. Jej milý anjel zmizol. Počula, že spadol z neba v boji, len tak iskry lietali, keď ohnivý meč odťal krídlo, cítila to na sebe, tú ostrú prenikavú bolesť. viac »

Spadnutý anjel

07.01.2018

Zronený muž stál v studenej vode. Uprene sa pozeral na veľký mesiac. Jedno krídlo mu chýbalo, druhé mal dotrhané. Naokolo ešte poletovalo perie z jeho krídel. Spadol. Pred očami sa mu mihali viac »

cena, medaila chatama sofera

Pocta pre denník Pravda. Získal medailu Chatama Sofera

23.01.2018 20:00

Denník Pravda získal významnú poctu od Múzea židovskej kultúry v Bratislave. Jeho riaditeľ Pavol Mešťan odovzdal šéfredaktorke Nore Sliškovej medailu Chatama Sofera.

pôrodnica, deti, novorodenci

Svidnícka pôrodnica nekončí, na svoje udržanie potrebuje aspoň 500 pôrodov

23.01.2018 18:54

Minister zdravotníctva Drucker si uvedomuje problémy svidníckej nemocnice s nedostatkom atestovaných lekárov a víta snahu vedenia hľadať riešenia.

Podnikateľ a miliardár Elon Musk na archívnom zábere.

Musk si chystá zmluvu na desaťročie, môže zarobiť desiatky miliárd

23.01.2018 18:40

Americký podnikateľ Elon Musk by mal zostať v čele spoločnosti Tesla ďalších desať rokov. Nebude dostávať stálu mzdu, ale bonusy.

Kosovo Politician Shot

Kto vraždil v Mitrovici? Vyšetrovatelia ukazujú na zločineckú skupinu

23.01.2018 18:23

V hľadáčiku vyšetrovateľov vraždy kosovskosrbského politika Olivera Ivanoviča zo 16. januára sa ocitla zločinecká skupina pôsobiaca na severe Kosova.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 72
Celková čítanosť: 9949x
Priemerná čítanosť článkov: 138x

Autor blogu

Kategórie