Založ si blog

Lojzko

„Ach jaj!“ vzdychol si Lojzko, keď okolo prešla od neho o hlavu vyššia kolegyňa, Anetka.

Aj ja som si pohundral. Lojzko vždy hýril vtipom, no odkedy sa objavila Anetka, tak sa zmenil na trpiacu hromadu. Aj jeho tradičnú šiltovku so širokým a vyhnutým šiltom si už nedával dole, aby sme si aj my mohli robiť zábavu z jeho plešiny. Hanbil sa teraz dvojnásobne.

„Počúvaj, Lojzko!“ oslovím ho s úsmevom na perách.

Lojzko spozornie. Vie už asi, čo bude nasledovať a púšťa do tváre sýtu červeň, určite začal s výrobou adrenalínu.

„Na povale som našiel…“ nestíham dohovoriť.

„… rebrík. Nie, nechcem ho kúpiť!“ vybafne nahnevane Lojzko.

Veľmi radi sme si ho doberali práve kvôli výške, odkedy do nášho tímu pribudla Anetka. Keď nie on, tak aspoň my z neho.

Lojzko zdvihne rúčku paleťáku a valí sa s hotovými výrobkami do skladu. Jeho oči ešte v diaľke hľadali dlhé rovné blond vlasy, ktoré patrili tej pevnejšej vyššej postave reagujúcej na meno Anetka.

Aj ja som sa pohol svojim smerom. Rozmýšľal som, prečo Lojzko za ňou nezájde a nepozve ju na malinovku cez prestávku, keď sa opačným smerom, ako odišiel Lojzko, ozval pri kotloch veľký krik. Aj ja som bol zvedavý. Rady kotlov vypúšťali nielen rôznofarebné výpary, ale aj veľkú horúčavu. Než prídem bližšie, zaregistrujem, že Lojzko beží ako o dušu.

„Odpadla! Pomôžte! Odneste ju!“ ozývali sa výkriky okolo blonďavej postavy. Nemusím prísť bližšie, podľa výkrikov odhadujem, že tu Anetku sklátilo. Kolegyne, čo s ňou robievali, vraveli už viackrát, že vôbec nepije.

Lojzko pribehne ako veľký hrdina. Trochu síce zaváhal, ale starosť o Anetku preváži nad poznámkami kolegov. Berie ju do náruče, ako keď ženích nesie svoju nevestu. Odfukuje, tvár navretá ako parná lokomotíva, tento raz od námahy, svaly napäté. Prvé kroky spravil, že by sa ani opilec za ne nehanbil. Ani by som neveril, že Lojzko je tak silný. Odchádzajú smerom do šatní. Majster prichádza a rozpúšťa náš snem.

Pár dní prešlo, keď sa Lojzko v šatni prihovoril. Úkosom na mňa najprv pozrel, ale vtipkovať som neplánoval. Potľapkal som ho po pleci.

„Rozmýšľal som,“ začal Lojzko zťažka,“ že by som šiel pozrieť Anetku.“

„A vieš, kde býva?“

Lojzko sa pousmial. Isto si pozrel adresu v dokladoch, kým prišla sanitka.

„Ale nieže odtiaľ utečieš akozbabelý pes! Kúp jej kvetiny, bonbonieru a nejakú drobnosť!“

Lojzko prikývol. Na druhý deň mi oznamuje, že to ale nezvládol. Kúpil jej len blahoželanie, nech sa skoro uzdraví. Nevyčítam mu to, sám viem, ako dokáže zaľúbenosť popliesť človeka.

Ďalší deň však pribehne veselý, hneď referuje ako dopadol:


´Prídem ti k schránke, a nejaký lístoček trčí von. Tak rozmýšľam – vezmem? nevezmem? Počujem balkónové dvere, ale vyjde taká stará tetka.

„Ná, ty si ten Lojsko, že? Anetka vravela, že máš ísť hore.“

Beriem lístok, Anetka mi tam ďakuje a pozýva na čaj.

„Otvoríte mi?“

„Ná, jasnačka.“

Upaľujem hore jak magor, ale keď zastanem hore, trasú sa mi kolená jak trasoritke chvost. Idem ti zaklopať a dvere sa mi otvoria pred nosom. Skoro ma šľahlo.

„Čau, Anetka. Všetko najlešpšie k meninám!“ vykríknem a usmievam sa jak debil.

„Poď dnu!“ volá ma.

Od radosti neviem, čo povedať.

„Ja, ja…“jachtal som. „Musím už ísť. Máme poobednú.“

„Dobre,“ tak milo sa usmiala. „A neprišiel by si o ôsmej? Pomohol by si mi odniesť nákup. Ty Ľudový orchester jednoduchej zábavy obyvateľstva.“

Zatvorím ústa. Zuby mi ešte teraz drkocú.´

Usmejem sa. Lojzkovi sa vracia chuť do života. Nie, rebrík mu spomínať nebudem. Pochválim ho, konečne sa pochlapil. Na Anetkinej poznámke o orchestri sa smejem až do konca smeny.

Lojzko mi však pripravil aj ďalšie prekvapenie. Keď ma preložili na inú pobočku, tak som sa vracal aspoň na jarmok. Už som odomykal moje auto, keď zbadám vysokú blond hlavu, a o hlavu nižšiu šiltovku. Nie,teraz nemôžem ísť preč. Zamknem auto, a rýchlym krokom obchádzam túto dvojicu. Pri reťazákoch ich zdravím.

„Ty, hele, bugalowe!“ priškrteným hlasom napodobňujem Lojzkov pozdrav.

„No jó, hele!“ Lojzko podobne vracia.

„Ako?“ pýtam sa tejto dvojice, ktorá sa drží za ruky, Anetka drží navyše balónik v tvare srdiečka a s trblietavým nápisom I LOVE YOU.

Lojzko sa ozrie na Anetku, obidvaja vyčaria priateľsky úsmev a Lojzko odpovie za oboch.

„Dobre, o dva mesiace budeme mať svadbu.“

Moje srdce poskočí a radostne obom podávam ruku.

Magicus

24.04.2018

Prvýkrát uverejnené v súťaži Ohnivé pero Q2 2016: https://www.fandom.sk/clanok/ohnive-pero-q2-2016-magicus Klop. Klop. Súdnou sieňou sa rozhostilo neúprosné ticho. Pred sudcom a porotou stáli viac »

Bomba

15.04.2018

"Už, už, už, ide Veruš!" detská radosť ohlasovala príchod malej loptošky k stajni. "Ešte nemôžeš," otecko ju nechcel pustiť. "Prečo?" "To nie je pre malé deti." "Ale ja som veľká," Vieročka viac »

Stroj(8)

08.04.2018

Keď desina začala pípať koniec cyklu, len tak mimovoľne som sa tam obzrel. "Ježkové vokuláre!" skríknem a trielim do sauny, ako sme svorne desiatku nazývali pre jej extrémne teplo. Chlapík viac »

hranolky, vyprážané

Sankcie prinútili americký McDonald's robiť hranolky z ruských zemiakov

25.04.2018 23:17

Sankcie voči Rusom, prinútili americký reťazec McDonald's používať v Rusku miestne zemiaky namiesto mrazených z Holandska a Poľska.

Volkswagen

VW pociťuje dozvuky emisného škandálu. Bude platiť aj Marylandu

25.04.2018 22:56

Volkswagen zaplatí americkému štátu Maryland za emisný škandál 33,5 milióna USD. Musí tiež rozšíriť ponuku elektromobilov.

Sýria Rusko OPCW

Experti z OPCW odobrali vzorky z ďalšieho miesta údajného útoku v meste Dúma

25.04.2018 22:18

Skupina expertov z OPCW má poverenie stanoviť, či boli použité chemické zbrane a aké, ale nie určiť vinníka.

Nobelova cena

Nobelovu cenu za literatúru možno tento rok Švédska akadémia neudelí

25.04.2018 21:30

Švédska akadémia má 18 členov, tento mesiac ale niekoľko z nich oznámilo, že sa naďalej nebudú zúčastňovať na schôdzach.

Aleš Horváth

Posadťe sa, hneď prinesiem kávu. Aj koláčik si prajete?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 28117x
Priemerná čítanosť článkov: 281x

Autor blogu

Kategórie